Хроничните белодробни заболявания като астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) може би са следствие на продължителен имунен отговор след прекарана вирусна респираторна инфекция, сочи проучване, публикувано в
Nature Medicine.
Авторите смятат, че имунният отговор, обуславящ тези заболявания, включва natural killer T-клетки (NKT) и макрофаги, секретиращи IL-13. Този отговор е патологичен и се отличава от типичния вроден имунен отговор. NKT-клетките и макрофагите са част от вродения имунен отговор, който по принцип е остър и преходен. Обратно, адаптивният имунен отговор включва Т- и В-лимфоцити и е персистиращ.
За да потвърдят хипотезата си, авторите на проучването използвали миши модел. Те инокулирали мишки със Сендай вирус, след което мишките развили остър бронхеолит. На 12-я ден вирусът бил неоткриваем, но на 21-я ден след инокулацията се развило хронично респираторно заболяване. Продукцията на IL-13 била откриваема на 21-я ден и максимална на 49-я ден. Първоначално източникът на IL-13 иРНК били CD4+ T-лимфоцити, но на 49-я ден главен източник били макрофагите. Авторите наблюдавали и повишаване на броя на NKT-клетките в белия дроб, като последните били свързани с допълнителна продукция на IL-13
Авторите смятат, че NKT-клетките стимулират макрофагите и IL-13 продукцията. За да изяснят механизма, учените изследвали промените в генната експресия в белодробните клетки след вирусната инфекция. Индукцията на гена за IL-13 била единствената значителна промяна, най-вече в белодробните макрофаги. Опитите показали, че активираните NKT-клетки са необходими за хроничната секреция на IL-13 от макрофагите в белия дроб след вирусна инфекция.
Други продукти на up-регулираните макрофаги са: хитиназноподобни протеини (за които отскоро се смята, че предизвикват възпалението при астма), mmp12 (обвиняван, че предизвиква възпаление при ХОББ у пушачите), arginase1 и fizz1 (за тях също се смята, че имат роля в патогенезата на възпалението и астмата) и арахидонат 12/15-липооксигеназа (възпаление на дихателните пътища).
Базирайки се на резултатите от животинските изследвания, Michael J. Holtzman и колеги проверили тезата при пациенти с хронични белодробни заболявания. Бронхо-алвеоларният лаваж показал повишен брой IL-13+ макрофаги в пациентите с астма в сравнение с контролни участници. Нивата на IL-13 иРНК били увеличени в белодробната тъкан на пациенти с ХОББ. При последните имало и повишен брой NKT-клетки в сравнение със здрави контроли.
Авторите предлагат модел, включващ т.нар "NKT-макрофажна имунна ос", който лежи в основата на развитието на голяма част от хроничните белодробни заболявания след остра респираторна инфекция. Вирусът може би активира NKT-клетките, които взаимодействат директно с макрофагите. Следва повишена експресия на рецептори за IL-13 и съответно повишена продукция на интерлевкина. IL-13 води до своеобразна положителна обратна връзка и се набюдава последваща амплификация на IL-13 продукцията и допълнително активиране на макрофаги. Дългосрочната експресия на IL-13 може да причини метаплазия на мукозните клетки и да повиши реактивността на гладкомускулните влакна, изграждащи дихателните пътища. Това всичко обуславя развитието на хронично респираторно заболяване.
Д-р Holtzman и екипът му смятат, че този персистиращ вроден имунен отговор е следствие на продължаваща стимулация на имунната система. Въпреки че вирусът бил изчистен още на втората седмица, чрез PCR учените успели да докажат наличието на вирусносвързани иРНК-и в белите дробове 49 дни след инокулацията. Значението на тези следи за постоянната имунна активация все още не е ясно.
► Вижте още:
Съществуват два вида носителство на P. aeruginosa при ХОББ
Omalizumab подобрява симптомите при тежка персистираща астмаwww.doctorbg.com