Начало
НачалоЗдравни новиниИмунни механизми може би допринасят за развитието на ХОББ
Имунни механизми може би допринасят за развитието на ХОББ 26 май 2008

Хроничните белодробни заболявания като астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) може би са следствие на продължителен имунен отговор след прекарана вирусна респираторна инфекция, сочи проучване, публикувано в Nature Medicine.

Авторите смятат, че имунният отговор, обуславящ тези заболявания, включва natural killer T-клетки (NKT) и макрофаги, секретиращи IL-13. Този отговор е патологичен и се отличава от типичния вроден имунен отговор. NKT-клетките и макрофагите са част от вродения имунен отговор, който по принцип е остър и преходен. Обратно, адаптивният имунен отговор включва Т- и В-лимфоцити и е персистиращ.

За да потвърдят хипотезата си, авторите на проучването използвали миши модел. Те инокулирали мишки със Сендай вирус, след което мишките развили остър бронхеолит. На 12-я ден вирусът бил неоткриваем, но на 21-я ден след инокулацията се развило хронично респираторно заболяване. Продукцията на IL-13 била откриваема на 21-я ден и максимална на 49-я ден. Първоначално източникът на IL-13 иРНК били CD4+ T-лимфоцити, но на 49-я ден главен източник били макрофагите. Авторите наблюдавали и повишаване на броя на NKT-клетките в белия дроб, като последните били свързани с допълнителна продукция на IL-13

Авторите смятат, че NKT-клетките стимулират макрофагите и IL-13 продукцията. За да изяснят механизма, учените изследвали промените в генната експресия в белодробните клетки след вирусната инфекция. Индукцията на гена за IL-13 била единствената значителна промяна, най-вече в белодробните макрофаги. Опитите показали, че активираните NKT-клетки са необходими за хроничната секреция на IL-13 от макрофагите в белия дроб след вирусна инфекция.

Други продукти на up-регулираните макрофаги са: хитиназноподобни протеини (за които отскоро се смята, че предизвикват възпалението при астма), mmp12 (обвиняван, че предизвиква възпаление при ХОББ у пушачите), arginase1 и fizz1 (за тях също се смята, че имат роля в патогенезата на възпалението и астмата) и арахидонат 12/15-липооксигеназа (възпаление на дихателните пътища).

Базирайки се на резултатите от животинските изследвания, Michael J. Holtzman и колеги проверили тезата при пациенти с хронични белодробни заболявания. Бронхо-алвеоларният лаваж показал повишен брой IL-13+ макрофаги в пациентите с астма в сравнение с контролни участници. Нивата на IL-13 иРНК били увеличени в белодробната тъкан на пациенти с ХОББ. При последните имало и повишен брой NKT-клетки в сравнение със здрави контроли.

Авторите предлагат модел, включващ т.нар "NKT-макрофажна имунна ос", който лежи в основата на развитието на голяма част от хроничните белодробни заболявания след остра респираторна инфекция. Вирусът може би активира NKT-клетките, които взаимодействат директно с макрофагите. Следва повишена експресия на рецептори за IL-13 и съответно повишена продукция на интерлевкина. IL-13 води до своеобразна положителна обратна връзка и се набюдава последваща амплификация на IL-13 продукцията и допълнително активиране на макрофаги. Дългосрочната експресия на IL-13 може да причини метаплазия на мукозните клетки и да повиши реактивността на гладкомускулните влакна, изграждащи дихателните пътища. Това всичко обуславя развитието на хронично респираторно заболяване.

Д-р Holtzman и екипът му смятат, че този персистиращ вроден имунен отговор е следствие на продължаваща стимулация на имунната система. Въпреки че вирусът бил изчистен още на втората седмица, чрез PCR учените успели да докажат наличието на вирусносвързани иРНК-и в белите дробове 49 дни след инокулацията. Значението на тези следи за постоянната имунна активация все още не е ясно.

► Вижте още:

Съществуват два вида носителство на P. aeruginosa при ХОББ


Omalizumab подобрява симптомите при тежка персистираща астма


www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator