Начало
НачалоЗдравни новиниСъществуват два вида носителство на P. aeruginosa при ХОББ
Съществуват два вида носителство на P. aeruginosa при ХОББ 09 май 2008

В скорошно проучване, лекари идентифицираха два типа носителство на P. aeruginosa при пациенти с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) - краткосрочна колонизация, последвана от изчистване, и дългосрочна постоянна колонизация.

P. aeruginosa е изолирана при възрастни с ХОББ при редица кроссекционни проучвания. Въпреки това ролята на бактерия в патогенезата на ХОББ е неясна. По време на 10-годишно проспективно проучване д-р Timothy F. Murphy и колеги от Buffalo Veterans Affairs Medical Center изследвали типа носителство на Pseudomonas aeruginosa при 126 пациенти с ХОББ, включени между 1994 и 2004 година. Едни от целите били да се характеризира фенотипът на бактериалните щамове и да се установят клиничните последици на инфекцията с патогена, както и ролята на хуморалния имунен отговор.

Авторите идентифицирали 57 епизода на заразяване с P. aeruginosa при 39 от 126-те пациенти. Била установена връзка между инфектирането с нов щам и последващо изостряне на ХОББ.

31 от инфекциите били последвани от клирънс на щама. При 16 от тях това настъпило за по-малко от месец, а при 15 епизода - от 2 до 22 месеца. При 13 щама се наблюдавало постоянно носителство, при 13 - носителство с неустановена давност.

Авторите отбелязват, че 6 от щамовете демонстрирали мукоиден фенотип. При тях вероятността за постоянно носителство била по-голяма от немукоидните щамове (100% срещу 22.5% р = 0.005). 53.8% от епизодите на постоянно носителство били свързани с развитието на хуморален имунен отговор. При епизодите на краткосрочно носителство процентът бил 9.7%. Образуването на антитела обаче не довело до клирънса на P. aeruginosa от дихателните пътища на пациентите с ХОББ.

Практическото значение на тези резултати е, че P. aeruginosa може да предизвика изостряне на ХОББ, като оттук следва, че прилагането на антибиотична терапия е логичен подход. Предизвикателството е да се идентифицират онези случаи, когато причинителят на изострянето наистина е P. aeruginosa, а не някой друг бактерий или вирус. В момента няма надежден метод за идентифициране на тези случаи, затова трябва да се разчита на клинични данни. Това е изключително важно, тъй като P. aeruginosa е резистентна към много от антибиотиците, използвани при изостряне на ХОББ.

В момента авторите на проучването изследват дали инфектиращите щамове за различни от колонизиращите от гледна точка на техния геном - т.е дали първите имат специфични гени, позволяващи им да предизвикат инфекция, които липсват при колонизиращите щамове.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator