Рискови фактори, обуславящи лошото протичане на острата педиатрична астма в крактосрочен план 23 май 2008
Проучване, публикувано в
Annals of Allergy, Asthma & Immunology, помогна да се установят рисковите фактори, свързани с лоши клинични резултати в краткосрочен план при децата с остра астма. Идентифицирането на тези фактори ще помогне в скринирането и вземането на адекватни мерки при спешни състояния.
Въпреки добрия първоначален терапевтичен отговор, голяма част от децата с астматични изостряния имат лоши крактосрочни клинични резултати, обясняват авторите на проучването. Въпреки че редица проучвания са се опитвали да открият предиктори, нито едно досега не е успяло да намери подход, чрез който да бъдат идентифицирани високорисковите деца. Целта на настоящото проучване била да се установят рисковите фактори за лошо повлияване от терапията в спешна обстановка и де се формира модел, който да идентифицира пациентите с повишен риск за морбидност.
В настоящето проспективно кохортно проучване лошият клиничен изход бил дефиниран чрез следните признаци: астматични симптоми след 14-я ден от хоспитализацията, отсъствие от училище или детска градина 5 или повече дни, повторна хоспитализация.
Били включени 1221 деца. Били идентифицирани 5 рискови фактора за лош клиничен изход:
свирене в гърдите 2 или повече дни преди визитата, 3 или повече остри пристъпа през последните 12 месеца, домашната употреба на албутерол, история за тежка персистираща астма и треска по време на хоспитализацията.
► Вижте още: Спрейовете за почистване могат да повишат риска от астма Повечето деца с атопичен дерматит не развиват астма
Тийнейджърите с астма страдат по-често от депресия Omalizumab подобрява симптомите при тежка персистираща астма
Издишаният малондиалдехид - маркер за влиянието на замърсяването върху децата с астма www.doctorbg.com