Издишаният малондиалдехид - маркер за влиянието на замърсяването върху децата с астма 09 май 2008
Количеството на малондиалдехид в издишания въздух изглежда е полезен биомаркер при определянето на ефектите от градското замърсяване на въздуха върху децата с астма. Това сочи проучване, публикувано в
Journal of Allergy and Clinical Immunology. Проучването, първо по рода си, сочи, че нивата на малондиалдехид са свързани както с експозицията на замърсен въздух, така и с органните ефекти - включително назалната секреция на възпалителни цитокини.
Замърсителите на въздуха могат да предизвикат свободнорадикалови реакции, включително оксидативен стрес в белите дробове и възпалителен отговор, особено при предразположени индивиди, напр. страдащите от астма. Ненеутрализираните кислородни радикали моgат да доведат до образуването на реактивни алдехиди, от които най-чест е малоналдехидът.
Мексикански учени изследвали 107 деца на средна възраст 8.5 години. Всички живеели в гъсто заселени и силно замърсени райони на Мексико Сити. Били взети 480 случайни проби на издишания въздух (от 4 до 8 на дете). Били взети и IL-8 проби чрез назален лаваж. Чрез правителствените мониториращи станции били взети данни за количеството на замърсители във въздуха - включително NO2, SO2, прахови частици и озон.
Била установена статистически значима връзка между количеството на издишания малондиалдехид и някои замърсители на въздуха - най-вече озон. Освен това повишеният малондиалдехид бил свързан с по-лоша белодробна функция, установена чрез ФЕО1 и форсиран витален капацитет, и повишени нива на IL-8 в назалния секрет. Нивата на малон алдехид зависят и от употребата на бронходилататори.
Данните сочат, че нивата на малондиалдехид в издишания въздух са подходящ биомаркер за ефекта на замърсяването на въздуха, свързано с трафика, и може да бъдат използване като неинвазивни маркери в епидемиологични проучвания с деца, обобщават, авторите на проучването.
Вижте още:
МЗ информира за предпазните мерки при замърсяване на атмосферния въздух
Замърсяването оказва влияние на теглото при ражданеwww.doctorbg.com