Замърсяването оказва влияние на теглото при раждане 29 юни 2007
Финните частици са способни да повлияят растежа на фетуса! Бременните жени са засегнати от замърсяването. Преди 3 години LJS оповести в статия, че се подозира силна зависимост между вродените малформации и нивото на замърсяване в региона, в който живее майката. Германо-френски екип показа, че жените, които дишат въздух, наситен с финни частици по време на бременността си имат по-висок риск от ражнане на бебе с по-ниско тегло. За да обосноват резултатите, учени и изследователи от националния здравен институт (Inserm) и от националния център за изследвания на околната среда и здравето в Neuherberg (Германия) са използвали данните от кохорта LISA. Доброволките, които са взели участие в проучването са били проследявани 12 години, с цел да се опознае по-добре влиянието на условията на средата на живот и тяхното поведение върху развитието на имунната им система и алергиите (Living conditions and behaviours ont the development of the Immune System and Allergy).
1016 жени и техните деца родени в Munich между 1998 и 1999 год, били включени в това проучване. В зависимост от местоположението където живее, всяка от жените (които не са имали усложнения по време на бременността), била поставена от изследователите в скала, отразяваща степента на замързяване, на което е подложена по време на 9-те месеца бременност. Учените са се интересували в частност от финните частици във въздуха, външния диаметър на прахта, равен на 2,5 микромртра « PM2,5 », т.нар. респирационни частици, защото са способни да проникнат в дихателния апарат много по- дълбоко от по-големите частици. PM2,5 произлизат основно от изгарянето на горивните смеси на двигателите с вътрешно горене, енергетичното производство, индустриялните инсталации, домашните печки, различни агрикултурни съоръжения. Те съдържат стотици различни химични субстанции. Хората страдат от астма, сърдечносъдови, дихателни заболявания, а възрастните и децата са особено чувствителни на ефектите им.
За да направят изчисленията си, учените са взели под внимание пътните артерии до домовете на участничките, разстоянията с другите домове наоколо и промените в нивото на атмосферно замърсяване по време на всяка от бременностите. Успоредно с това, жените отговаряли на въпроси, свързани с навиците си и по този начин учените успяли да проследят влиянието и на другите фактори върху теглото на бебетата- тютюнопушенето, теглото и височината на майката по време на бременността, нивото на образование, проследяване на разстежа и пола на бебето.
Резултатите: колкото повече една жена е изложена на влиянието на финните частици по време на бременността си, толкова е по-голям рискът да роди дете, с по-ниско тегло от 3кг. Как да си обясним тази връзка? Все още няма точно биологично обяснение на този феномен. Твърде вероятно е част от тези химични субстанции, транспортирани от финните частици да преминават в белодробните алвеоли и да бъдат пренесени чрез кръвта до плацентата и всички органи на фетуса, от където да упражняват своя неблагоприятен ефект върху нарастването на плода.
Полско проучване показва, че химичните субстанции от семейството на ароматните полициклични хидрокарбонати (HAP) , намиращи се в PM2,5 могат да засегнат фетуса и да повлияят на растежа му. Резултатите вече са приети и се проучват в САЩ. Този германо-френски труд е първият, който дава обяснение на връзката между замърсяването и теглото на бебетата при ражданията в Източна Европа.
www.doctorbg.com
|