Резултатите от френско проучване опровергават хипотезите, че човешкият херпесвирус 6 (HHV-6) играе роля в етиологията и развитието на острата лимфобластна левкемия в детска възраст.
Досега се смяташе, че инфектирането с HHV-6 играе роля в развитието на лимфобластна левкоза. Няколко проучвания, изследващи тази връзката между HHV-6 и някои хематологични малигнени заболявания, имат противоречиви резултати.
Д-р Elisa Seror и колеги от Hopital Trousseau в Париж изследвали 36 деца с остра лимфобластна левкемия. Използвайки количествена PCR, те измерили броя на геномните копия на HHV-6 в костния мозък и периферната кръв.
Били тествани 77 проби - 36, взети по време на диагнозата, и 41 - по време на пълна ремисия. 13,6% от първите и 34,1% от вторите проби били позитивни за HHV-6. Вирусният товар бил нисък, като по-ниски стойности имало по време на диагнозата отколкото по време на ремисията.
Резултатите оборват теориите за етиологична връзка между HHV-6 инфекцията и генезата на острата лимфобластна левкемия в детска възраст.Те подкрепят хипотезата за вирусна латентност в костния мозък, най-вероятно свързана с прогениторите, но поставят под съмнение възможността за инфектирането на левкемични клетки. Така отново се повдига въпросът за механизма на вирусното навлизане.
Вижте още:
Резистентността към Temozolomide при левкемията е свързана с репаративната активност на ДНК
Sorafenib е ефективен при някои видове левкемияwww.doctorbg.com