Хормонозаместителната терапия няма ефект върху развитието на ревматоиден артрит. 21 март 2008
Хромонозаместителната терапия при жени в постменопаузна възраст не повлиява както риска от развитие, така и тежестта на ревматоидния артрит (РА). Това сочи доклад, публикуван в Arthritis & Rheumatism.
Д-р Walitt и колеги от Georgetown University Medical Center са стигнали до това заключение след като анализирали данните от различни проучвания, изследващи ефектите на постменопаузния естроген, естроген и прогестин, и плацебо върху някои здравни аспекти. В тези проучвания участвали на 27 000 жени, които били проследени за период от 7,1 години.
Били няблюдавани 63 превалиращи и 103 инцидентни случая на РА. Авторите установили тенденция към намаляване на риска от РА при използването на хормонозаместителна терапия, но след отчитане на други фактори, такава зависимост не се наблюдавала. Единствено било наблюдавано намаляване на ставните болки, но не и редукция в отока и предотвратяването на нови ставни болки.
Авторите обобщават, че в момента на пазара има много ефективни терапии за РА, но хормонозаместителната не е от тях.
Вижте още:
Tocilizumab - безопасен и ефективен при пациенти с ревматоиден артритAtacicept е обещаващ при лечението на ревматоиден артрит