Появата на предсърдно мъждене в рамките на 48 часа след аблация е предиктор за лоши клинични резултати 29 април 2008
Въпреки че не е индикатор за неуспешна аблация в краткосрочен план, появата на предсърдно мъждене (ПМ) в рамките на 48 часа след процедурата е предиктор за лоши клинични резултати в дългосрочен план, сочи австрийско проучване.
Проспективното проучване, включвало 234 пациенти на възраст между 23 и 80 години със симптоматично, резистентно на медикаментозна терапия предсръдно мъждене. Мъжденето било пароксизмално при 165 пациенти и персистиращо при 69. Всички пациенти били претърпели сегментна изолация на пулмоналните вени или циркумферентна аблация на ляво предсърдие.
На 12,7 месец при 64% от пациентите с пароксизмално и 43% от пациентите с персистиращо ПМ не се наблюдавали рецидиви.
Виенското проучване е първото, което изследва прогностичната стойност на рецидивите на ПМ 48 часа след абалция. Честотата на ранни рецидиви била 43%. Авторите на проучването твърдят, че ранният рецидив на ПМ е значителен предиктор за дългосрочен неуспех на аблацията. Относителният риск е 2.29 според едномерния анализ на Cox и 2.17 според мултимерните анализи.
При 46% от пациентите с ранна проява на ПМ нямало такива епизоди в дългосрочен план, докато процентът при пациентите без ранни рецидиви бил 68. Според австрийските лекари прогностичната стойност на ранното ПМ след аблация важи както за пароксизмалното, така и за персистиращото ПМ.
Ранният рецидив на ПМ в рамките на 48 часа след аблация е значителен предиктор за лош клиничен резултат в дългосрочен план, но тъй като почти половината от тези пациенти нямат епизоди на ПМ по време да дългосрочното проследяване, ранното ПМ не означава автоматично ранно повтаряне на процедурата, обобщават авторите на проучването.
Възможно е самата процедура да е отговорна за част от случаите на ПМ рекуренции в краткосрочен план. Може би е необходим известен период на възстановяване, чийто израз е относително малката честота на рецидиви в дългосрочен план.
Вижте още:
ACE-инхибиторите намаляват риска от предсърдно мъждене при пациенти на диализа.Прилагането на магнезий интравенозно е безопасно при лечение на предсърдно мъжденеwww.doctorbg.com