Лечението с фолиева киселина понижава миокардната дисфункция по време на исхемия 27 април 2008
Прелечението с високи дози фолиева киселина може да понижи исхемичната миокардна дисфункция и постперфузионните увреждания, сочат резултатите от проучване в животински модели.
Проучването включвало експерименти с плъхове, които били третирани с фолиева киселина или плацебо в продължение на 1 седмица. След това те били подложени на исхемия чрез оклузия на лявата коронарна артерия в продължение на 30 минути с или без реперфузия в продължение на 90 минути.
При третираните с фолат плъхове функционалните увреждания били значително по-леки в сравнение с контролната група, при реперфузия при първите се наблюдавали значително по-малки инфаркти. Анализът на резултатите сочи, че фолатът оказва своите ефекти чрез поддържане на нивата на миокардните макроергични фосфати - АТФ и АДФ.
Авторите предупреждават, че изследванията са в твърда ранна фаза, за да могат резултатите да се приложат в клиничната практика. Но все пак те са оптимисти, че ако проучванията у хора се окажат еднакво ефективни, то тогава при високорисковите групи би могло да се прилагат високи дози фолат за предотвратяване на сърдечна атака или за ограничаване на последиците на такава.
Вижте още:Тиазолидиндионите понижават остеопротегерина и честотата на тихата миокардна исхемияВариация на ген увеличава риска от стресово-зависима исхемияwww.doctorbg.com