Диабетната ретинопатия, най-честата причина за слепота сред хората в Щатите, увеличава риска от сърдечна недостатъчност, съобщава ново проучване.
Проучването продължило 9 години и включило повече от 1,000 души на средна възраст с диабет тип 2. Било установено, че тези, които имали ретинопатия в началото имали повече от 2.5 пъти по-висок риск от развитие на сърдечна недостатъчност от тези, които нямали ретинопатия.
Проучването е публикувано в Journal of the American College of Cardiology.
“Пациентите с диабетна ретинопатия трябва да са по бдителни за развитие на сърдечна недостатъчност”, казва д-р Hektor O. Ventura.
Физичната връзка между ретинопатията – която се предизвиква от изтичане на течност и/или разрастване на тънките кръвоносни капиляри в окото – и сърдечната недостатъчност – прогресивна загуба на способността да се изпомва кръв от сърцето – не е ясна, казва Ventura. Но новото проучване дава по-силни доказателства за връзката между двете заболявания.
Връзката между тези 2 заболявания за първи път е описана преди 2 десетилетия при дълго проучване на Медицинския Университет в Масачузец. Редица последващи проучвания показват подобни резултати.
Изследователите от новото проучване, описват връзката ретинопатия-сърдечна недостатъчност в детайли преди 2 години.
Новото проучване посочва ретинопатията като рисков фактор за развитие на сърдечното заболяване, като използва пациенти, нямащи проблеми с бъбреците и коронарните артерии, които са важни рискови фактори.
Едва 125 пациенти от включените в изследването хора, имали диабетна ретинопатия в началото на проучването. След 9 години, сърдечна недостатъчност била установена при 27 – 21.6%. Процентът при тези без ретинопатия бил 8.5%.
В ръководствата за лечението на ретинопатията не се споменава за рискът от развитие на сърдечна недостатъчност, но може би трябва. “Може би в тези ръководства трябва да се казва, че ако имате диабетна ретинопатия е добре да се консултирате с кардиолог”, споделя авторът на проучването.
Ретинопатията може да бъде индикатор за възпаление или друго увреждане на ендотелиума – най-вътрешната обвивка на капилярите.
Д-р Nancy Switzer, директор на програмата за „Сърдечна недостатъчност” към University of Wisconsin, казва: „Интересна находка на проучването е, че връзката между двете заболявания е еднакво силна както за слабата форма на ретинопатията, така и за тежката й форма. Това трябва да се приеме много сериозно”.
Кардиолозите трябва да са по-загрижени за увреждането на сърдечно-съдовата система при диабетици. Също така пациентите трябва да споделят с личните си лекари за диабета като цяло, не само за ретинопатията.
Вижте още:
Лечението с фенофибрат намалява риска от операция при диабетна ретинопатия
www.doctorbg.com