Начало
НачалоЗдравни новиниДиабетната ретинопатия - свързана с увреждане на сърцето
Диабетната ретинопатия - свързана с увреждане на сърцето 16 април 2008

Диабетната ретинопатия, най-честата причина за слепота сред хората в Щатите, увеличава риска от сърдечна недостатъчност, съобщава ново проучване.

Проучването продължило 9 години и включило повече от 1,000 души на средна възраст с диабет тип 2. Било установено, че тези, които имали ретинопатия в началото имали повече от 2.5 пъти по-висок риск от развитие на сърдечна недостатъчност от тези, които нямали ретинопатия.

Проучването е публикувано в Journal of the American College of Cardiology.

“Пациентите с диабетна ретинопатия трябва да са по бдителни за развитие на сърдечна недостатъчност”, казва д-р Hektor O. Ventura.

Физичната връзка между ретинопатията – която се предизвиква от изтичане на течност и/или разрастване на тънките кръвоносни капиляри в окото – и сърдечната недостатъчност – прогресивна загуба на способността да се изпомва кръв от сърцето – не е ясна, казва Ventura. Но новото проучване дава по-силни доказателства за връзката между двете заболявания.

Връзката между тези 2 заболявания за първи път е описана преди 2 десетилетия при дълго проучване на Медицинския Университет в Масачузец. Редица последващи проучвания показват подобни резултати.

Изследователите от новото проучване, описват връзката ретинопатия-сърдечна недостатъчност в детайли преди 2 години.

Новото проучване посочва ретинопатията като рисков фактор за развитие на сърдечното заболяване, като използва пациенти, нямащи проблеми с бъбреците и коронарните артерии, които са важни рискови фактори.

Едва 125 пациенти от включените в изследването хора, имали диабетна ретинопатия в началото на проучването. След 9 години, сърдечна недостатъчност била установена при 27 – 21.6%. Процентът при тези без ретинопатия бил 8.5%.

В ръководствата за лечението на ретинопатията не се споменава за рискът от развитие на сърдечна недостатъчност, но може би трябва. “Може би в тези ръководства трябва да се казва, че ако имате диабетна ретинопатия е добре да се консултирате с кардиолог”, споделя авторът на проучването.

Ретинопатията може да бъде индикатор за възпаление или друго увреждане на ендотелиума – най-вътрешната обвивка на капилярите.

Д-р Nancy Switzer, директор на програмата за „Сърдечна недостатъчност” към University of Wisconsin, казва: „Интересна находка на проучването е, че връзката между двете заболявания е еднакво силна както за слабата форма на ретинопатията, така и за тежката й форма. Това трябва да се приеме много сериозно”.

Кардиолозите трябва да са по-загрижени за увреждането на сърдечно-съдовата система при диабетици. Също така пациентите трябва да споделят с личните си лекари за диабета като цяло, не само за ретинопатията.

Вижте още:

Лечението с фенофибрат намалява риска от операция при диабетна ретинопатия

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator