Лечението с фенофибрат намалява риска от операция при диабетна ретинопатия 10 ноември 2007
Употребата на фенофибрат е свързана със значително намаляване на нуждата от лазерна операция за ретинопатия при болни от диабет тип 2.
В проучването, наречено FIELD, участвали 9,795 пациента не възраст между 50 и 75 години с диабет тип 2. Те били третирани по случаен принцип с фенофибрат и палцебо.
При проследяването пациентите били следени за симптоми и признаци на диабетна ретинопатия, която е често усложнение от диабета. При нея се наблюдава дегенерация на кръвоносните съдове, осигуряващи трофиката на ретината, което води до прогресивно отслабване на зрението.
На петата година се наблюдавал 31% по-малък риск от лазерна операция при пациентите, третирани с фенофибрат. 3,4 % от пациентите на фенофибрат и 4,9% на плацебо се нуждаели от лазерна терапия на диабетната ретинопатия.
От 1012 пациента, които още в началото на проучването имали ретинопатия, 9,6% вземащи фенофибрат и 12,3% вземащи плацебо се нуждаели от лазерна интервенция.
Фенофибратът, известен под търговските наименования Lofibra и TriCor, е холестерол-намаляващ медикамент, който редуцира мастните акумулации по артериалните стени.
Учените отбелязват, че резултатите са много важни, тъй като лазерното лечение оставя белези и не е много надеждно, докато фенофибратът забавя прогресирането на болестта. Действието на медикамента е сравнително бързо - в рамките на 8 месеца.
Авторите на проучването установили, че най-добър ефект се проявява при пациентите с добър контрол на кръвната захар. Въпреки това, учените отбелязват, че ефект има и при пациентите с по-лош глюкозен контрол. Те смятат, че фенофибратът може би има противовъзпалително и антиоксидантно действие. Опити в животински модели са установили, че медикаментът намалява клетъчната смърт в еднотела на ретиналните съдове.
Вижте още:Селен в големи дози причинява диабетТиквата – лекарство против диабетФибрите и магнезият намаляват риска от захарен диабетwww.doctorbg.com