Заушка (Епидемичен паротит)
Определение: Епидемичният паротит е заболяване, предизвикано от специфичен вирус - Myxovirus parotidis . Предаването на болестта става по въздушно-капков път. Източникът е заболялото лице, което може да отделя причинителя в околната среда. Боледуват предимно деца. Болестната честота е най-висока през пролетните месеци и сред момчетата. Вирусът попада в лигавицата на дихателните пътища, от там - в кръвта и достига до слюнчените (паротидни) жлези. Не рядко се засягат и други жлезни органи, както и нервната система. След преболедуване остава траен имунитет. Клинична картина: Първите болестни признаци се появяват след инкубационен период от 11 до 23 дни. Телесната температура се повишава, болните се оплакват от отпадналост, главоболие и мускулни болки. Слюнчените жлези се подуват и стават болезнени, особено при хранене и говор. Кожата над тях е опъната, лъскава и с нормален цвят. В повечето случаи се засягат двете предушни (паротидни) слюнчени жлези. Нервната система се засяга в различна степен. При по-тежко увреждане освен главоболие и безсъние се наблюдава и развитие на менингит. Тогава температурата се повишава още повече, настъпва силно главоболие с повръщания, ригидност на врата, нарушаване на съзнанието. Нерядко се появява орхит (възпаление на тестисите) - едностранен или двустранен. Тестисът се увеличава и е болезнен при опипване. При тежко протичане с двустранен орхит в много случаи се развива стерилитет. Нерядко вирусът поразява и панкреаса. Тогава се появява силна коремна опасваща болка с гадене и повръщания, съпроводена с втрисане и допълнително покачване на телесната температура. Засягането на повечето органи (паротисна жлеза, панкреасна жлеза и други) може да бъде едновременно или последователно, изолирано или комбинирано.
Лечението се провежда в домашна обстановка, на легло и при покой. Прилагат се антипиретици, аналгетици, кашава храна, хигиена на устната кухина При поява на орхит лечението се провежда от лекар-специалист. Усложненията (менингит, панкреатит и други) се лекуват в болнично заведение.
Прогнозата е благоприятна. При настъпили усложнения тя е сериозна при ненавременно и недостатъчно активно лечение. Профилактиката се състои в изолиране на болните и прекратяване на контактите с тях, особено на неболедували деца и възрастни. Противопаротитната ваксина е включена в задължителния имунизационен календар на децата и създава траен имунитет.
|