Работохолизмът уврежда семейния и интимния живот 13 юни 2007
За нарастващите вреди от все по-масовия работохолизъм предупреждават резултатите от международно проучване, инициирано от американски и датски учени. Най-важният извод е, че милиони високоплатени специалисти в цял свят все по-осезаемо рискуват да си загубят семействата и да навредят на сексуалните си възможности поради напрежението в работата, продължителността на работния ден и служебното свръхнатоварване.
Тези учени въз основа на убедителни факти твърдят, че феноменът „екстремна работа“ заставя милиони хора на практика да се откажат от семейния живот, да забравят родителите си и възпитанието на децата. За това спомагат все по-засилващата се мания за печалби и свръхлуксозен и необуздано пищен живот, а също и свръхкариеризмът.
Оказва се, че около 45% от високоплатените служители в големите компании, пък и не само там, прекарват на работното си място приблизително 60, 70 и дори 100 часа седмично. Те получават 10-дневен отпуск веднъж годишно и са готови да отложат приятно забавление, тържество, сватба и дори погребение, ако работата им го изисква.
Подобен работен график нанася огромна вреда на семейния живот. Почти половината анкетирани „екстремно работещи “ признават, че избраната от тях работа и напрежението в нея са несъвместими с пълноценния интимен живот. Не стоят добре нещата и с възпитанието на децата в семейството на преуспяващите. Всички анкетирани признават, че техните деца гледат много телевизия, хранят се неправилно и се държат лошо в училище, което е нездравословно.
Впечатляващо е, че въпреки това 80 процента от участниците в изследването не искат да се откажат от служебното си положение. Те намират работата си нестандартна, стимулираща и даваща възможност за повече доходи, т.е. за повече свобода, независимо че повечето от тях дори нямат време да се ползват от нея.
„Екстремната работа“ става все по-често явление във всички сектори на икономиката, банковото дело, медиите, развлекателната индустрия, медицината, правото и на практика във всички възможни сектори на частното предприемачество. Очевидно е, че тази пренапрегната дейност пречи на нормалния живот и съкращава неговата продължителност. По сп. „Харвард бизнес ревю“, САЩ
С любезното съдействие на в-к Лечител.
www.doctorbg.com
|