Нигерия обвинява Пфайзер за провеждане на опити върху деца 09 юни 2007
Африканската държава обвинява фармацевтичната компания, че през 1996 година е провеждала без разрешение опити на лекарства върху деца.
Анонс на нигерийското правителство от провинцията Кано съобщава за съдебен иск за „вреди” срещу американския фармацевтичен гигант Пфайзер, по повод клиничните му изпитания по време на епидемия от менингит. Този анонс предизвика незабавна контраатака от страна на компанията и филиалите й.
Обвинението се основава на опит на експериментален антибиотик - trovafloxacine, проведен през 1996 година върху деца, засегнати от менингит. Нигерийското правителство настоява за 7 милиона долара за засегнатите семейства. То изтъква, че 200 деца имат сериозни странични ефекти от приема на медикамента, а 11 са мъртви. Процесът ще бъде открит на 26 юни.
Африканската страна обвинява Пфайзер, че не е имал местна оторизация. ”Това не е вярно, изтъква Yannick Pletan, вицепрезидент на френския филиал, нашият опит отговаря на всички интернационални американски и европейски критерии и стандарти”. Резултатите бяха използвани за получаване на оторизация на препарата, като средство срещу менингит в Европа.
Друго обвинени е, че Пфайзер е използвал хуманитарната криза, за да проведе опита си тихомълком. Комюнике на фирмата казва, че опитният препарат (ефикасен, но не по-добър от медикаментите до тогава), неопровержимо е позволил да бъде спасен живота на 200 деца, заболели от менингит от менингокок”, болест, която поразява фатално 4 на всеки 10 болни.
На въпроса за избор на африканската страна за провеждане на опита той отговори: ”Аз съм много радостен, че се приближихме до патологията на тези страни, за да изпробваме нови лекарства. Всички големи ваксини са тествани в тази част на света!” Запитан за присъствието на Пфайзер днес в Нигерия, M. Pletan коментира за в бъдеще интересът „върху СПИН и маларията”.
От своя страна, спорът разбуди подозренията за медицината на изток. Нигерия бе една от мюсюлманските страни, която отказа ваксината срещу полиомиелит и с това предизвика появата отново на болестта в тази част на Африка. Ще е драматично, ако този нов спор задържи разпространението на полиомиелита.
www.doctorbg.com
|