По-малко подагранозни кризи при любителите на кафе?
Екип от изследователи от университета в Британска Колумбия (Ванкувър) и училището по публично здраве в Харвард (Бостън) зарадваха любителите на кафето с откритието, че тези, които пият повече от ободряващата напитка имат по-малък риск от подагранозни кризи.
Изследвания, проведени в миналото върху животни показали, че кофеинът в кафето и чая инхибира ензим- ксантин оксидаза, участващ в синтеза на пикочна киселина, субстанцията- основен виновник за подаграта. Пикочната киселина се съдържа нормално в човешката кръв и е продукт от разграждането на белтъците. „Преципитацията”, кристализирането на пикочната киселина на нивото на ставите, представлява риск от криза на подаграта. Тя се характеризира с интензивна болка, пулсации и бодежи на нивото на засегнатата става. Обикновено се наблюдава при хора с наднормено тегло, имащи повишено ниво на пикочна киселина в кръвта си. Засягат се по-често мъже, отколкото жени. 1,5 % от мъжете между 35 и 44 годишна възраст са жертви на такъв тип криза.
Hyon Choi и неговите сътрудници са проследили в продължение на 12 години 51529 американски мъже, на възраст повече от 20г. Консумацията на кафе и кофеин, както и нивото на пикочна киселина в кръвта били анализирани при група доброволци. Учените целенасочено търсили зависимост между употребата на кафе и хиперурикемията (ниво на пикочна киселина над 7мг./дл)- конкретния фактор за подагранозната криза. На края на проследяването 757 мъже развили болестта.
Резултатите: рискът от подагра е бил с 40% по-нисък при тези, които са пили по 4,5 чаши кафе на ден и с 61% по-нисък от тези, които не пият изобщо. Резултатът е по-забележителен при мъжете, които не приемали диуретици-още един от рисковите фактори за развитие на болестта. При последните, консумирали по 6 и повече чаши кафе, рискът е намалял с 70%. Проучване на група от 14758 души от същия екип учени показва, че тези които пият по 4,5 чаши кафе имат със средно по 0,26 мг./дл по-ниско ниво на пикочна киселина, в сравнение с тези, които не пият изобщо.
Според изследователите не само кофеинът е причина за протективния ефект на кафето. Техните изследвания показват, че концентрацията на пикочната киселина е по-ниска и при хората, които пият само безкофеиново кафе. „Други съставки, освен кофеинът също може да са свързани с зависимостта между кафето и подаграта”, обяснява Hyon Choi .Това може да е хлоргенната киселина, чиято антиоксидантна роля има благоприятен ефект върху чувствителността към инсулина и може би и върху хиперурикемията. Не е невъзможно кафето да съдържа и други инхибитори на ксантин оксидазата. За да се разбере това ще са необходими още проучвания.
www.doctorbg.com
|