Херния
Най – общо може да се каже че хернията е Дефект на коремната стена с навлизаноте на коремни органи в херниалния сак
Биват:
Ингвинални Феморални Вентрални Лумбални Пъпни Инцизионални Постоперативни Шпигелова херния
Хирургични симптоми при ингвинална херния
- слаба болка в ингвиналната област; - силна болка в ингвиналната област; - нарушена перисталтика; - подутина в ингвиналната област; - нерепонибилна подутина в ингвиналната област; - липса на отделяне на газове и дефекация; - смущения в уринирането; - балониране на корема; - повръщане. Задължителни индикации за операция
- ингвинална херния след таксис; - заклещена херния (феморална и/или ингвинална), неподлежаща на таксис. Относителни индикации за операция:
- неусложнена придобита ингвинална херния при деца и възрастни; - неусложнена конгенитална нгвинална херния след таксис; - заклещена комбинирана херния (директна, индиректна и феморална); - плъзгаща се херния; - херния акрета; - феморална неусложнена херния; - феморална херния – нерепонибилна; - инкарцерирана ингвинална херния; - инкарцерирана феморална херния; - ингвиноскротална херния; - херния нарушаваща качествата на живот.
Пластиката на херниалния дефект се определя според анатомичните особености, вида на хернията и опита на хирурга. При начални малки индиректни хернии се стеснява дълбокият слабинен отвор. При индиректни хернии с големи дефекти се представя цялата задна слабинна стена и след преценка на тъканните ресурси се извършва пластична реконструкция на задната стена с еднослойна или многослойна пластика. При директни хернии пластиката на задната стена трябва да се извършва без напрежение на шевовете, като се предпочитат еднослойни или дублициращи пластики, съчетани при преценка с релаксиращи инцизии. Пластика с използване на мрежи от изкуствени материали може да се приложи при големи рецидивни, плъзгащи се и комбинирани хернии със некачествени фасциални слоеве. Същото важи и при двустранни слабинни хернии. При инкарцерирани хернии първоначално се отваря херниалният сак, улавя се и се ревизира херниалното съдържимо, а след това се разширява херниалната шийка. След период на изчакване и оценка на възстановената жизненост на инкарцерирания орган се решава неговата съдба, евент. резекция на оментум, черво или друг орган.
При инкарцерирана херния с данни за перитонит е препоръчително извършването на допълнителна долна срединна лапаротомия с ревизия на коремната кухина, резекция на засегнатата част от чревния тракт, първична анастомоза, евентуална илеостомия, лаваж и дренаж на коремната кухина. Разумно е по преценка пластиката на ингвиналния канал да се отложи за втори етап след отзвучаване на септичните усложнения. След успешен таксис операцията може да се отложи до следващия ден с оглед добра предоперативна подготовка, но при постоянно наблюдение на болния. Хирургичната намеса от спешна става планова, но не се отлага и за дълъг срок. Херниотомията може да се извърши при възможност и по лапароскопски път. Операцията е целесъобразна при начална и инципиентна херния.
Дехоспитализация при херниотомия се допуска при следните условия: - възстановена чревна перисталтика; - добре зарастваща оперативна рана; - липса на фебрилитет през последните 24 часа; - липса на значими субективни оплаквания; - допустима е еднодневната хирургична намеса с пролежаване 24 часа в стационар при спазване на правилата за добра медицинска практика. При адекватно лечение по веригата в случаи на гладък следоперативен период не се допуска рехоспитализация. Счита се за коректна рехоспитализацията при усложнения (феб-рилитет, смутен чревен пасаж), възникнали в ранния следоперативен период и непроявили се в периода на хоспитализация.
|