Възможно ли е да се умре от смях? 17 май 2007
Смехът може да бъде заразителен, принудителен, лудешки изразяван чрез устните, може да е деликатен, може дори да лекува. Казват, че можело и да се умре от смях! Смехът е забавно нещо! Поколения наред от лингвисти и лексикографи се опитват да намерят задоволителна дефиниция за него: „Изразяване на весело настроение посредством лицето, с някои движения на лицевите мускули, придружени от резки и отсечени вдишвания, с повече или по-малко шум” - това стои срещу смях в известна европейска енциклопедия.
Смехът е емоция! С такава дефиниция е описан в енциклопедията на човешкия мозък. Което ни най-малко означава, че целият свят се смее на едно и също нещо.Означава обаче, че смехът понякога е неконтролируем, и че ни помага да общуваме.
Той мобилизира голям брой мускули: от тези на лицето, на ларингса, дихателните мускули и диафрагмата, чак до коремните и тези на краката. Малките мускули на лицето-тези, известни като зигоматични, също така фронталните и темпоралните- всички те, както и тези на устните и клепачите, се контрахират. Ъгълът на устата, както и тези на клепачите се изместват нагоре. Усмивката се появява. В същото време мускулите на челюстта се отпускат и гласните връзки и мускулите на ларингса се подготвят да „озвучат” смеха. Той започва като кратък и силен, прекъсван от дълбоки вдишвания. Дихателните мускули на гръдния кош акомпанират движенията.
Смехът е като камъче, което хвърлено в спокойна вода образува вълнички, произхождащи една от друга. Накрая завзема цялото тяло, ангажирайки всички мускули. Раменете се присвиват, главата се поклаща, ръцете се разкоординират и често изпускат каквото държат. Краката реагират на смеха и понякога могат да „предадат” човека, на когото принадлежат. Друго последствие от смеха е сърдечната честота, която от самото начало нараства и остава така продължително време. Артериите и вените се отпускат и кръвното налягане се понижава. Бронхите се отварят повече и белодробната вентилация нараства. Имено по тези физиологични механизми произлизат полезните ефекти на смеха. Някои дори сравняват ефекта от една луда забава с този от джогинг. Успоредно с механичните ефекти, удоволствието, което носи смехът има и психологически последствия. Той води до освобождаване на мозъчни ендорфини, които от своя страна стимулират продукцията на катехоламини. Цялото тяло и всичките му функции се оживяват. Смехът е полезен и хубав за всички и всичко! За апетита, за съня, за интелектуалния капацитет.....Смехотерапията има своите почитатели и показва резултати съвсем не за подценяване в много ситуации, били те лични или колективни. В дома, в работата, сред приятели. Смехът е най-малката, да не кажем невъзможна причина за смърт. „Да се смееш е присъщо за човека” и „Ден без смях е загубен ден”е написал Рабле. Друг творец твърди, че смехът е основен елемент от човешката природа, различаващ я от животинската. Днес вече е известно, че някои животни умеят да се смеят. Не точно като нас, но звуците, които издават, отговарят на „механичния” смях. Но всъщност хуморът е този, който ще остане свойствен за човека завинаги.
www.doctorbg.com
|