Птичият грип: СЗО продължава войната 15 май 2007
Развиващите се страни са с определено по-малка финансова възможност за борба с такава пандемия, от където следва, че имено те ще бъдат потенциалните жертви. За момента вирусът H5N1 е опостошил много ферми за птици, основно в Азия и Египет, като за щастие случаите на човешки жертви са по-малко от 300 за периода от 2003 година, когато починаха 176 души по света. Вирусът обаче продължава да се среща сред птиците. Преди два дни министърът на земеделието в Ханой, Виетнам, съобщи за намерени огнища на птичи грип в 3 ферми за патици. Миналата седмица беше започнато разследване в Индия, след смъртта на 5000 пилета във ферма в Източен Бенгал. В Индонезия преди дни съобщиха за смъртта на 26 годишна жена, която според първоначалните изследвания е била заразена с птичи грип.
От 2005 година тази страна отчита половината от смъртните случаи с H5N1 и въпреки това не обявява епидемия.
Имено този факт обяснява спора между СЗО и Индонезия по темата за птичия грип. Спор, който рискува да стане емблематичен за предстоящата световна асамблея. Индонезия в крайна сметка отказа от началото на годината да прехвърли в ръцете на СЗО борбата с разразилите се вирусни огнища и свързаните с тях лаборатории, пренебрегвайки факта, че ще бъдат по-добре ръководени от „по-богатите” страни и тяхното население ще бъде предпазено.
СЗО възстана серщу този отказ и контрира, че от половин век подпомага финансово борбата срещу болеста, но индонезийските проучвания са твърде незадоволителни и неспособни да проследят еволюцията на вируса, мутациите и да създадат ефикасна препандемична ваксина. СЗО съобщава, че разбира притесненията на Индонезия и е готова да потърси решение на проблема.
На Асамблеята ще се обсъждат и редица други тема, като ще се наблегне основно за състоянието на здравето в африканските страни. 192 страни, членки на СЗО ще дебатират на 23 май санитарната обстановка, сполетяла планетата. Епидемията от птичи грип е един от основните въпроси на дневен ред, тъй като в сравнение с предходни години, ситуацията еволюира. По тази причина групата на страните от изтока се е организирала да се противопостави на евентуална световна пандемия, складирайки ваксини, медикаменти и дефинирайки параметрите на прецизните планове за управление на болните, училищата и предприятията в случай на смъртна заплаха. Такава засега е много далеч от т.нар. „богати страни”.
www.doctorbg.com
|