XЗТ регулярно повишава риска от овариален рак 11 май 2007
Научно изследване противопоставя ползите и рисковете от хормонално заместителната терапия (ХЗТ) с естрогени и прогестерони в менопаузата.”The Lancet” публикува в своя интернет сайт резултати от анкета доказващи, че ХЗТ повишава риска от рак на яйчниците. В частност авторите пресмятат, че лечението с ХЗТ е довело само във Великобритания до 1300 потенциални случая с рак и 1000 смъртни случая за 15 – годишен период между 1991 – 2005 година, според ново изследване на Million Woman Study (MWS).
ХЗТ посветена на войната срещу топлите вълни и борбата с остеопорозата беше широко дискутирана през 2002 година, датата в която едно терапевтично проучване в САЩ заключи, че рисковете са повече от предимствата. Основният риск в същност е рак.
Изследването на MWS в продължение на шест години и половина обхваща 948575 жени в менопауза в Обединеното Кралство, без фамилна анамнеза за рак, нито за билатерална аблация на яйчниците, от които 30 % употребяват ХЗТ в момента на изследването и 20 % са ползвали преди него. В хода на проследяването са диагностицирани 2273 случая на овариален рак. Статистически анализ позволява да се определи, че риска от овариален рак е 20 % по-висок при тези, които ползват ХЗТ в сравнение с тези, които не употребяват, а риска за смърт при първите е 23 % по- висок.
Колкото употребата е по-продължителна, толкова и риска нараства. След 10 годишна употреба риска скача на 31 %. Риска изчезва със спирането на хормоните. От 5 години броят на новите случаи с рак е 2.6 от 1000 жени на ХЗТ и 2.2 от тези, които не ползват, т.е. един случай на рак повече на 2500 употребяващи жени. Така излиза, че абсолютният риск, свързан с ХЗТ е доста умерен. Въпреки това обаче, авторите на проучването се обявяват срещу ХЗТ. Те оценяват ефектът от такъв тип лечение с глобално повишаване на риска от 3 типа рак – овариален на ендометриума и гърдата с 63 %.
ПОДЦЕНЕНИ РИСКОВЕ
През годините хормоналната терапия беше предлагана на почти всички жени в период на менопауза. Добрите резултати бяха дълго преувеличавани, а недостатъците – подценявани. От 2002 година при лекарите се наложи тенденция на моделиране при предписването на ХЗТ, имайки предвид топлите вълни и риска от остеопороза. Все по-честа и важна става остеодензитометрията. Във Франция например, лекарите предписват все повече хормони, които се въвеждат в организма по алтернативен начин ( пластири за кожна употреба и микронизиран прогестерон), които дават далеч по добри резултати. Но все още остава отворен въпросът какво ще покажат мащабните проучвания върху ХЗТ.
www.doctorbg.com
|