Какво е стеатоза на черния дроб и как да се предпазим 11 май 2007
Чернодробната стеатоза представлява мастна дегенерация на черния дроб. В чернодробните клетки се натрупват много масти под формата на финни мастни капчици. Най-често причината за чернодробната стеатоза са хроничен алкохолизъм, захарен диабет, недохранване или прехранване /пациенти с наднормено тегло/, туберкулоза и други инфекциозни заболявания , бременност, климакс, хронични заболявания на сърцето и белите дробове.
В началния стадий липсват оплаквания. В по-напреднал стадий се появяват гадене и тежест в дясното подребрие, намаляване на апетита, непоносимост към тлъсти храни. Черният дроб се увеличава и е болезнен при опипване. Езикът е зачервен и изгладен. Нерядко настъпва атрофия на тестисите и гинекомастия /увеличаване на гръдните жлези у мъжете/. При масивна стеатоза се установява и нарушение на чернодробната функция. В началния период на болестта може да настъпи и обратно развитие, особено при подобрение на заболяванията, които причиняват развитието на стеатозата /напр. прекратяване употребата на алкохолни напитки, компенсиране на захарния диабет, въвеждане на рационално хранене и други/.
Лечението се състои в назначаване на диетичен режим, съдържащ лесно усвоими въглехидрати и белтъчини и изключване на мазнините от храната. Назначава се диета с повече плодове и зеленчуци, подсладени течности, шипков чай, витаминизирани напитки. Забранява се тютюнопушенето и употребата на алкохол. Предприема се активно лечение на заболяванията, които са причинни фактори за стеатозата, особенно на захарния диабет и затлъстяването. Прилагат се медикаменти с хепатопротективно действие. Един от много добрите медикаменти в тази посока е Есенциале Форте N – капсули.
Есенциале форте N – Есенциалните фосфолипиди представляват естествен диглицериден естер на холинфосфорната киселина с преобладаващо съдържание на ненаситени мастни киселини (линолова, линоленова и олеинова)
Механизмът на действие е изяснен.
Улеснява регенерацията на увредената чернодробна тъкан. Нормализира обменните процеси в чернодробните клетки. Елиминира условията за литообразуване в жлъчката.
При увреден дроб с ограничена обменна активност , есенциалните фосфолипиди са готов богат пластичен и енергетичен материал, идентичен на произведените от организма фосфолипиди, които директно се усвояват от чернодробните клетки, участват в изграждането на техните мембрани и се пренасят от жлъчния секрет.
Така по физиологичен начин и без предизвикване на странични ефекти те нормализират ензимните активности на чернодробните функции, енергийния баланс и регенеративните способности на чернодробната тъкан.
Каква е средната продължителност на лечение с хепатопротектор? Минимален период 1 месец Оптималнен период 3 месеца Препоръчителен период – периода на лечение продължава докато трае увреждането до 3 години или до живот
Прогнозата на чернодробната стеатоза в начален стадий е добра. При напреднала стеатоза и при успешно лечение на рисковите заболявания и при развитие на усложнения с нарушаване на чернодробната функция прогнозата се влошава. Профилактиката се състои в рационален диетичен режим, забрана на тютюнопушене и употреба на алкохол, активно лечение на захарния диабет и други хронични заболявания, които водят до развитие на чернодробната стеаноза.
Д-р Красимир Шопов
|