Предизвикателствата пред Европейския съюз 27 април 2007
С влизането на България в Европейския съюз страната ще бъде изправена пред общите предизвикателства, пред които са изправени и останалите страни членки. Официалният здравен сайт на Евросъюза посочва две от най-важните предизвикателства, с които 27-те страни-членки трябва да се справят.
Първото предизивикателство е застаряващото население. Основният потребител на здравни услуги са по-възрастните хора, а според изчисленията до 2050 г. лицата над 80-годишна възраст ще се увеличат почти двойно. Прогнозите се базират от една страна на бейби-бума през 70-те години, а от друга – на прогресивно растящата преживяемост и намаляването на ранната смъртност. Ако сегашната стратегическа линия бъде запазена очакванията са, че през 2050 г. възрастните хора ще бъдат много по-здрави от колкото сега. Увеличаването на населението (в това число и на пенсионерите) е свързано с ударно повишение на разходите, необходими за адекватно здравеопазване и дългосрочни здравни грижи. Специално дългосрочните здравни грижи трябва да бъдат развивани в страните-членки, за чието здравеопазване са били характерни алтернативната медицина, сериозните географски дистанции между възрастните хора и техните семейства (в това число и България – бел. прев.) и дефицита на квалифицирани специалисти.
Другото предизвикателство е технологическия прогрес и растящите изисквания на пациентите, които водят и до по-големи разходи. Добре организираният отворен комуникационен метод ("OMC" – open method of communication) би следвало да даде възможност на архитектите на здравната политика да осигурят свободен достъп, високо качество и финансова стабилност на системата на здравеопазването. Старните-членки трябва регулярно да докладват дали и как изпълняват основните цели и дали усилията за превенция и промоция на активния, здравословен начин на живот в крайна сметка редуцират скъпоструващите социални и здравни грижи.
източник: официален здравен сайт на ЕС
|