С портал и виртуални здравни карти ще започне въвеждането на "електронното здраве" у нас 24 април 2007
Министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски, министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев и директорът на Националната здравноосигурителна каса д-р Румяна Тодорова подписаха днес споразумение за въвеждане на съвременни електронни услуги в системата на здравеопазването. Документът предвижда стартирането на два проекта във връзка с внедряването на електронни здравни записи и създаването на медицински уебпортал. Първи с виртуалните здравни картони ще се сдобият служителите в държавната администрация, които наброяват около 80000 души. В средата на месец май пък трябва да се раздадат електронните здравни карти на гражданите от Сливница, които са включени в пилотния проект, за който doctorbg.com вече писа. Двата проекта ще бъдат реализирани с бюджет от 1,5 млн. лв.
Въвеждането на високите технологии в сферата на здравеопазването ще е в услуга на гражданското общество и пациентите. В това са единодушни предтсавителите на трите страни на подписаното днес споразумение. На специална пресконференция директорът на НЗОК д-р Румяна Тодорова каза, че електронният здравен картон и бъдещият уебпортал ще олеснят и подобрят контрола в здравеопазването. Предстедателят на УС на НЗОК д-р Емил Райнов стига още по-дълече, като изразява съменение, че е възможно появата на съпротива срещу този вид реформа. Той се аргументира с факта, че за в бъдеще пациентите ще могат лично да проверяват дали личният им лекар не е декларирал невярно, че ги е преглеждал или хоспитализирал. Това от своя страна ще затегне много от кранчетата за източване на здравната каса и възможностите за спекула ще бъдат сведени до минимум. Както стана ясно, някои български лечебни заведения бяха заподозряни в изкуствено свръххоспитализиране на пациенти фантоми.
На брифинга ръководителите на НЗОК изразиха задоволство и от болничния софтуер, който беше внедрен в 154 болници. Според д-р Румяна Тодорова почти всички общопрактикуващи лекари имат електронен подпис и това би олеснило бъдещото развитие на електронното здравеопазване у нас. За да могат да бъдат въведени електронните здравни картони, освен "джипитата" с лични електронни парафи ще трябва да се сдобият и лекарите-специалисти. Радко Кръстанов
|