Депресията при хомосексуалистите 20 април 2007
Тежката депресия (наричана още и клинична депресия) е сериозен основен проблем, който засяга по-често хомосексуалистите, от колкото останалите членове на общата съвкупност. Много могат да бъдат факторите за това явление – например живеенето в хомофобско общество, отхвърлянето от семейството и лишаването от достатъчно социални контакти и забавления.
Някои от симптомите на депресията включват: – лошо настроение през целия ден; – видимо снижен интерес към ежедневните дейсности; – увеличаване или намаляване на продължителността на съня; – умора и загуба на енергия; – чувство за безполезност или вина и – желание за смърт или самоубийство.
Лечението на депресията обикновено включва прецизна оценка и обследване на пациента, инструкции за самопомощ и съвети, индивидуални или групови комуникационни терапии с лекар-специалист и при необходимост – медикаментозно лечение с антидепресанти. Лечението би следвало да започне с оценка на състоянието на пациента за да се избегне поставянето на грешна диагноза и да се окаже, че симптомите се дължат на друг здравословен проблем или на страничен ефект на медикамент или химическа субстанция.
Два са доказано ефективните методи за лечение на депресията – когнитивно-поведенческа терапия (КПТ) или интерперсонална терапия (ИПТ). Често препоръчваните стъпки за справянето с проблема включват поставянето на реалистични житейски цели, раздробяването на целите на отделни малки задачи, прекарването на повече време с други хора, физическата активност, избягването консумацията на наркотични вещества и алкохол, проявяването на търпение по-отношение на прогреса и избягването на взимане на важни житейски решения. На лицата с хомосексуални наклонности (както и на хетеросексуалните) се предписват няколко класа медикаменти само след преглед на отделния пациент от квалифициран специалист психиатър. Важно е предписанията на лекаря да бъдат изпълнявани стриктно. www.doctorbg.com
|