КП № 267 ОРТОГНАТИЧНА ХИРУРГИЯ
КП № 267 ОРТОГНАТИЧНА ХИРУРГИЯ Минимален болничен престой – 4 дни
КОДОВЕ НА ОСНОВНИ ПРОЦЕДУРИ ПО МКБ-9КМ
*24.2 ГИНГИВОПЛАСТИКА гингивопластика с костен или мекотъканен трансплантат
*24.5 АЛВЕОЛОПЛАСТИКА алвеолектомия (интеррадикуларна) (интрасептална) (радикална) (обикновена) (с трансплантат или имплантант) Изключва: биопсия на алвеола - 24.12 ан блок резекция на алвеоларен процесус и палатум - 27.32
ЕКСЦИЗИЯ И РЕКОНСТРУКЦИЯ НА ЛИЦЕВИ КОСТИ *76.43 ДРУГА РЕКОНСТРУКЦИЯ НА МАНДИБУЛА Изключва: гениопластика - 76.67-76.68 такава при едновременна тотална мандибулектомия - 76.41 *76.46 ДРУГА РЕКОНСТРУКЦИЯ НА ДРУГА ЛИЦЕВА КОСТ Изключва: такава при едновременна тотална остектомия – 76.44
*76.5 ТЕМПОРОМАНДИБУЛАРНА АРТРОПЛАСТИКА
ДРУГО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЛИЦЕВИ КОСТИ И ОРТОГНАТИЧНА ОПЕРАЦИЯ кодирай също едновременно прилагане на: костен трансплантат - 76.91 синтетичен имплантант - 76.92 Изключва: реконструкция на лицеви кости - 76.41-76.46 *76.61 ЗАТВОРЕНА ОСТЕОПЛАСТИКА (ОСТЕОТОМИЯ) НА МАНДИБУЛАРНОТО РАМО остеотомия с триона на Gigli *76.62 ОТВОРЕНА ОСТЕОПЛАСТИКА (ОСТЕОТОМИЯ) НА МАНДИБУЛАРНОТО РАМО *76.63 ОСТЕОПЛАСТИКА (ОСТЕОТОМИЯ) НА ТЯЛОТО НА МАНДИБУЛАТА *76.64 ДРУГА ОРТОГНАТИЧНА ОПЕРАЦИЯ НА МАНДИБУЛА мандибуларна остеопластика БДУ сегментна или субапикална остеотомия *76.65 СЕГМЕНТНА ОСТЕОПЛАСТИКА (ОСТЕОТОМИЯ) НА МАКСИЛА максиларна остеопластика БДУ *76.66 ТОТАЛНА ОСТЕОПЛАСТИКА (ОСТЕОТОМИЯ) НА МАКСИЛА *76.67 РЕДУКЦИОННА (НАМАЛЯВАЩА) ГЕНИОПЛАСТИКА редукционна ментопластика *76.68 АУГМЕНТАЦИОННА (УГОЛЕМЯВАЩА) ГЕНИОПЛАСТИКА ментопластика: БДУ с трансплантат или имплантант *76.69 ДРУГО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЛИЦЕВА КОСТ остеопластика на лицева кост БДУ
ДРУГИ ОПЕРАЦИИ НА ЛИЦЕВИ КОСТИ И СТАВИ *76.97 ОТСТРАНЯВАНЕ НА ВЪТРЕШНО ФИКСИРАЩО УСТРОЙСТВО ОТ ЛИЦЕВА КОСТ Изключва: отстраняване на: зъбни телове - 97.33 външно мандибуларно фиксиращо устройство НКД - 97.36 *76.99 ДРУГИ ОПЕРАЦИИ НА ЛИЦЕВИ КОСТИ И СТАВИ
ОПЕРАТИВНО ОТСТРАНЯВАНЕ НА ЛЕЧЕБEН УРЕД ОТ ГЛАВА И ШИЯ *97.36 ОТСТРАНЯВАНЕ НА ДРУГО ВЪНШНО МАНДИБУЛАРНО ФИКСИРАЩО УСТРОЙСТВО
Изискване: Клиничната пътека се счита за завършена, ако е извършена една основна оперативна процедура и минимум по една диагностична процедура от три различни групи (рубрики) кодове по МКБ 9 КМ, посочени в Приложение № 24. Проведените процедури задължително се отразяват в Документ №1. І. УСЛОВИЯ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР И ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА 1. ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЗВЕНА, МЕДИЦИНСКА АПАРАТУРА И ОБОРУДВАНЕ, НАЛИЧНИ И ФУНКЦИОНИРАЩИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ, ИЗПЪЛНИТЕЛ НА БОЛНИЧНА ПОМОЩ Лечебното заведение за болнична помощ може да осигури и чрез договор, вменените като задължителни звена, медицинска апаратура и оборудване, и със структури на извънболничната помощ, разположени на територията му Задължително звено Апаратура и оборудване 1. Клиника/отделение/сектор по лицево – челюстна хирургия Съгласно медицински стандарт “Лицево-челюстна хирургия“ 2. Операционен блок/зали Съгласно медицински стандарт “Лицево-челюстна хирургия“ 3. ОАИЛ/КАИЛ/САИЛ Съгласно медицински стандарт “Анестезия и интензивно лечение” 4. Отделение/сектор по образна диагностика Съгласно медицински стандарт “Образна диагностика“
2. ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЗВЕНА, МЕДИЦИНСКА АПАРАТУРА И ОБОРУДВАНЕ, НЕОБХОДИМИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА АЛГОРИТЪМА НА ПЪТЕКАТА, НЕНАЛИЧНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ, ИЗПЪЛНИТЕЛ НА БОЛНИЧНА ПОМОЩ ЛЗ изпълнител на болнична помощ е длъжно да осигури дейността на съответното структурно звено чрез договор с друго лечебно заведение, което отговаря на изискванията за апаратура, оборудване и специалисти за тази КП и имащо договор с НЗОК. Задължително звено Апаратура и оборудване 1. Зъботехническа лаборатория Съгласно Наредба №18 от 20.06.2005 година на МЗ 2. Клинична лаборатория Съгласно медицински стандарт “Клинична лаборатория” 3. Микробиологична лаборатория Съгласно медицински стандарт “Клинична микробиология“
3. НЕОБХОДИМИ СПЕЦИАЛИСТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА. Блок. 1 Необходими специалисти за лечение на пациенти на възраст над 18 години: - лекар със специалност по лицево -челюстна хирургия; - лекар със специалност по анестезиология и интензивно лечение; - лекар със специалност по образна диагностика.
Блок. 2 Необходими специалисти за лечение на пациенти на възраст под 18 години: - лекар със специалност по лицево -челюстна хирургия; - лекар със специалност по анестезиология и интензивно лечение; - лекар със специалност по детски болести; - лекар със специалност по образна диагностика. ІІ. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ И ЛЕЧЕНИЕ 1. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ. • нарушение в съотношенията (трансверзални, сагитални и вертикални) между горна и долна челюст, дължащо се на недоразвитие или преразвитие на долната челюст; • нарушение в съотношенията (трансверзални, сагитални и вертикални) между горна и долна челюст, дължащо се на недоразвитие или преразвитие на горната челюст; • значителна загуба на костна тъкан в следствие на патологични процеси, водеща до нарушение на междучелюстното съотношение; • преразвитие на отделни части на горна или долна челюст, водещи до лицева асиметрия; • функционални смущения в долночелюстната става, обусловено от вродени или придобити дефекти; • нарушена анатомия на лицева кост в резултат на вродени или придобити заболявания в областта на лицето.
2.ДИАГНОСТИЧНО – ЛЕЧЕБЕН АЛГОРИТЪМ. ДИАГНОСТИЧНО – ЛЕЧЕБНИЯТ АЛГОРИТЪМ В ПОСОЧЕНИТЕ ВАРИАЦИИ И ВЪЗМОЖНОСТИ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ОПРЕДЕЛЯ ПАКЕТА ОТ БОЛНИЧНИ ЗДРАВНИ ДЕЙНОСТИ, КОИТО СЕ ЗАПЛАЩАТ ПО ТАЗИ КЛИНИЧНА ПЪТЕКА.
Вземане на биологичен материал за медико-диагностични изследвания се извършва до 6 час от постъпването. В случаите извън спешност вземането на биологичен материал се извършва до 24 час. Други медико-диагностични изследвания - образни или инструментални се извършват до 48 час от постъпването.
Лечението е комплексно – ортодонтско, хирургично и медикаментозно, като водещото е хирургичното лечение. Ортодонтската подготовка предшества хирургичното лечение. Провеждането на хирургичното лечение е препоръчително да става след завършване на развитието на лицевия скелет. Хирургичните интервенции върху долната челюст са локализирани в тялото, клона или ставния израстък в зависимост от деформацията и нейната степен на изява. Хирургичните интервенции върху горната челюст са локализирани в предния или страничния израстък, на алвеоларния гребен или тялото в зависимост от деформацията и нейната степен на изява. Хирургичните интервенции върху темпоромандибуларната става са свързани с отстраняване на ставната главичка и/или нейното възстановяване (артропластика) в зависимост от типа на заболяването и степенната изява на функционалните смущения. Хирургичното лечение на вродени или придобити деформации на лицевите кости се извършва след детайлизиране на степента на проява и предхождащите от това функционални смущения.
ПРИ ЛЕЧЕНИЕ ПО КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА, ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ Е ДЛЪЖНО ДА ОСИГУРЯВА СПАЗВАНЕТО ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА, УСТАНОВЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО. ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА СЕ УПРАЖНЯВАТ ПРИ СПАЗВАНЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯ РЕД НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ.
3. ПОСТАВЯНЕ НА ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА. Окончателната диагноза се поставя въз основа на клиничното, биометрично и рентгеново изследване на лицевите и челюстните кости.
4. ДЕХОСПИТАЛИЗАЦИЯ И ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СЛЕДБОЛНИЧЕН РЕЖИМ. Медицински критерии за дехоспитализация: - липса на фебрилитет; - липса на значими субективни оплаквания; - нормален оздравителен процес на оперативните рани.
Довършване на лечебния процес и проследяване В цената на клинична пътека влизат до два амбулаторни консултативни прегледа при явяване на пациента в рамките на един месец след изписване и препоръчани в епикризата. Контролните консултативни прегледи след изписване на пациента се отразяват в специален дневник/журнал за прегледи, който се съхранява в диагностично-консултативния блок на лечебното заведение – изпълнител на болнична помощ. При диагноза включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно изискванията на същата.
5. МЕДИЦИНСКА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА – извършва се съгласно Наредба за медицинската експертиза на работоспособността.
ІІІ. ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА 1. ХОСПИТАЛИЗАЦИЯТА НА ПАЦИЕНТА се документира в “История на заболяването” (ИЗ) и в част ІІ на “Направление за хоспитализация”, бл.МЗ – НЗОК №7.
2. ПРЕДОПЕРАТИВНА БОЛНИЧНА ДОКУМЕНТАЦИЯ – включва попълване на лист за Предоперативна анестезиологична консултация (Документ №2) и задължителна предоперативна епикриза – документите се оформят съгласно Медицински стандарти “Анестезия и интензивно лечение” и “Хирургия”.
3. ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ЛЕЧЕНИЕТО: 3.1. Документиране на предоперативни дни (в ИЗ и Документ №1, който е неразделна част от ИЗ.). 3.2. Документиране на операцията – изготвяне на оперативен протокол (съобразно Медицински стандарти “Хирургия”). 3.3. Документиране на следоперативните дни (в ИЗ и Документ №1, който е неразделна част от ИЗ.).
4. ИЗПИСВАНЕТО/ПРЕВЕЖДАНЕТО КЪМ ДРУГО ЛЕЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ СЕ ДОКУМЕНТИРА В: - “История на заболяването”; - част ІІІ на“Направление за хоспитализация”, бл.МЗ – НЗОК №7; - епикриза – получава се срещу подпис на пациента (родителя/настойника), отразен в ИЗ. 5. ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ (Документ №..........................) – подписва се от пациента (родителя/настойника) и е неразделна част от “История на заболяването”.
ДОКУМЕНТИ №№ 1, 2 И ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ СЕ ПРИКРЕПЯТ КЪМ ЛИСТ “ИСТОРИЯ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО”.
ДОКУМЕНТ № 4 ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПАЦИЕНТА (РОДИТЕЛЯ /НАСТОЙНИКА/ПОПЕЧИТЕЛЯ)
Ортогнатичното лечение е комплексно – ортодонтско, хирургично и медикаментозно, като водещото е хирургичното лечение. Ортодонтската подготовка предшества хирургичното лечение. Провеждането на хирургичното лечение е препоръчително да става след завършване на развитието на лицевия скелет. Хирургичните интервенции върху долната челюст са локализирани в тялото, клона или ставния израстък в зависимост от деформацията и нейната степен на изява. Хирургичните интервенции върху горната челюст са локализирани в предния или страничния израстък, на алвеоларния гребен или тялото в зависимост от деформацията и нейната степен на изява. Хирургичните интервенции върху темпоромандибуларната става са свързани с отстраняване на ставната главичка и/или нейното възстановяване (артропластика) в зависимост от типа на заболяването и степенната изява на функционалните смущения. Хирургичното лечение на вродени или придобити деформации на лицевите кости се извършва след детайлизиране на степента на проява и предхождащите от това функционални смущения.
РЕГИСТРИРАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ ПО КЛИНИЧНА ПЪТЕКА № 267 “ОРТОГНАТИЧНА ХИРУРГИЯ” ДОКУМЕНТ №1 Извършените процедури, се вписват от изпълнителя им и се отразяват в Документ №1 в деня на извършване. Задължителното им вписване подлежи на непосредствен и последващ контрол от експерти на РЗОК/НЗОК. При неизвършването им съгласно заложения алгоритъм на КП, лечебното заведение изпълнител на болнична помощ подлежи на налагане на санкции, включително удържане в следващия отчетен период на средствата, платени за клиничната пътека. І. ІІ. Ден за провеждане на процедури 1 ден 2 ден 3 ден Изписване Дата ОСНОВНИ ДИАГНОСТИЧНИ ПРОЦЕДУРИ ОСНОВНИ ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ КОНСУЛТАЦИИ С ДРУГИ СПЕЦИАЛИСТИ ДАТА НА ИЗПИСВАНЕ НА ПАЦИЕНТА ПОДПИС НА ЗАВЕЖДАЩ КЛИНИКА/ОТДЕЛЕНИЕ ПОДПИС НА ЛЕКУВАЩИЯ ЛЕКАР
|