КП № 131 ЕКСТРАКАПСУЛАРНА ЕКСТРАКЦИЯ ПРИ КАТАРАКТА
КП № 131 ЕКСТРАКАПСУЛАРНА ЕКСТРАКЦИЯ ПРИ КАТАРАКТА Минимален болничен престой - 1 ден
КОДОВЕ НА ОСНОВНИ ПРОЦЕДУРИ ПО МКБ-9 КМ
*13.3 ЕКСТРАКАПСУЛАРНА ЕКСТРАКЦИЯ НА ЛЕЩА ЧРЕЗ ОБИКНОВЕНА АСПИРАЦИЯ (И ИРИГАЦИЯ)
ЕКСТРАКАПСУЛАРНА ЕКСТРАКЦИЯ НА ЛЕЩА ЧРЕЗ ФРАГМЕНТАЦИЯ И АСПИРАЦИЯ *13.43 МЕХАНИЧНА ФАКОФРАГМЕНТАЦИЯ И ДРУГ ВИД АСПИРАЦИЯ НА КАТАРАКТА
ДРУГА ЕКСТРАКЦИЯ НА КАТАРАКТА кодирай, ако има едновременно поставяне на псевдофакос - 13.71 *13.65 ЕКСЦИЗИЯ НА СЕКУНДАРНИ МЕМБРАНИ (СЛЕД КАТАРАКТА) капсулектомия *13.66 МЕХАНИЧНА ФРАГМЕНТАЦИЯ НА СЕКУНДАРНИ МЕМБРАНИ (СЛЕД КАТАРАКТА) изключва лазер
ИНСЕРЦИЯ НА ЛЕЩА-ПРОТЕЗА (ПСЕВДОФАКОС) *13.71 ИНСЕРЦИЯ НА ВЪТРЕОЧНА ЛЕЩА-ПРОТЕЗА ПРИ ЕКСТРАКЦИЯ НА КАТАРАКТА, ЕДНОЕТАПНО кодирай също ако едновременно е екстрахирана катаракта - 13.11-13.69 *13.72 ВТОРИЧНА ИНСЕРЦИЯ НА ВЪТРЕОЧНА ЛЕЩА-ПРОТЕЗА
*13.8 ОТСТРАНЯВАНЕ НА ИМПЛАНТИРАНА ЛЕЩА отстраняване на псевдофакос
Изискване: Клиничната пътека се счита за завършена, ако е извършена една основна оперативна процедура и минимум по една диагностична процедура от три различни групи (рубрики) кодове по МКБ 9 КМ, посочени в Приложение № 24. Проведените процедури задължително се отразяват в Документ №1.
І. УСЛОВИЯ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР И ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА 1. ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЗВЕНА, МЕДИЦИНСКА АПАРАТУРА И ОБОРУДВАНЕ, НАЛИЧНИ И ФУНКЦИОНИРАЩИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ, ИЗПЪЛНИТЕЛ НА БОЛНИЧНА ПОМОЩ Лечебното заведение за болнична помощ може да осигури чрез договор, вменените като задължителни звена, медицинска апаратура и оборудване, и със структури на извънболничната помощ, разположени на територията му Задължително звено Апаратура и оборудване 1. Очна клиника/отделение/сектор Съгласно медицински стандарт “Очни болести” 2. Операционен блок/зали, в който се извършва само очна хирургия (самостоятелна зала само за очна хирургия) Съгласно медицински стандарт “Очни болести”
2. ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЗВЕНА, МЕДИЦИНСКА АПАРАТУРА И ОБОРУДВАНЕ, НЕОБХОДИМИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА АЛГОРИТЪМА НА ПЪТЕКАТА, НЕНАЛИЧНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ, ИЗПЪЛНИТЕЛ НА БОЛНИЧНА ПОМОЩ ЛЗ изпълнител на болнична помощ е длъжно да осигури дейността на съответното структурно звено чрез договор с друго лечебно заведение, което отговаря на изискванията за апаратура, оборудване и специалисти за тази КП и имащо договор с НЗОК. Задължително звено Апаратура и оборудване 1. Клинична лаборатория Съгласно медицински стандарт “Клинична лаборатория”
Скъпоструващи консумативи за провеждане на лечение Очна леща и вискосубстанция НЗОК не заплаща посочения консуматив
3. НЕОБХОДИМИ СПЕЦИАЛИСТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА. Блок. 1 Необходими специалисти за лечение на пациенти на възраст над 18 години: - лекар със специалност по очни болести с една година хирургически стаж след придобиване на специалността (удостоверено чрез декларация от управителя на ЛЗ); - лекар със специалност по анестезиология и интензивно лечение.
Блок. 2 Необходими специалисти за лечение на пациенти на възраст под 18 години: - лекар със специалност по очни болести една година хирургически стаж след придобиване на специалността (удостоверено чрез декларация от управителя на ЛЗ); - лекар със специалност по анестезиология и интензивно лечение.
Забележка: При анамнеза от страна на пациента за алергия се извършва задължителна консултация с лекар със специалност по анестезиология или клинична алергология.
ІІ. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ И ЛЕЧЕНИЕ 1. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ. 1.1. СПЕШНИ: - травматична катаракта; - факолитична и факоморфична глаукома; - луксирана или сублуксирана леща в преден и заден очен сегмент.
1.2. ПЛАНОВИ: - детска катаракта; - ювенилна катаракта; - сенилна катаракта; - патологична и комплицирана катаракта; - двустранна матурирала катаракта.
Индикации за оперативно лечение: - намалена, коригирана (с очила или с контактни лещи) зрителна острота, затрудняваща пациента в ежедневието (0.4 – 0.5) и в професионалната дейност. - сублуксирани и луксирани лещи.
Контраиндикации за оперативно лечение: - инфекция на окото и придатъците; - тежки общи заболявания.
2. ДИАГНОСТИЧНО – ЛЕЧЕБЕН АЛГОРИТЪМ. ДИАГНОСТИЧНО – ЛЕЧЕБНИЯТ АЛГОРИТЪМ В ПОСОЧЕНИТЕ ВАРИАЦИИ И ВЪЗМОЖНОСТИ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ОПРЕДЕЛЯ ПАКЕТА ОТ БОЛНИЧНИ ЗДРАВНИ ДЕЙНОСТИ, КОИТО СЕ ЗАПЛАЩАТ ПО ТАЗИ КЛИНИЧНА ПЪТЕКА. Потвърждаване на диагнозата в болнични условия – офталмологичен статус: - визус; - офталмоскопия; - тонометрия; - биомикроскопия – уплътнение на лещата (решаваща за диагнозата). Допълнителни изследвания в болнични условия: - кератометрия; - биометрия; - ехография. Задължителна консултация с анестезиолог за оценка на риска! Оперативното лечение се заключава в отстраняване на катарактата и имплантиране на IOL (незадължително), при което се възстановяват оптичните качества и функции на окото. То може да се осъществи по няколко основни начина: А. Екстракапсуларна екстракция. Лещеното ядро се отстранява през един по - голям разрез (8 мм), след което се имплантира твърда вътреочна леща. Херметизирането на предната камера се осъществява чрез зашиване на хирургичния разрез. Следоперативният период изисква продължително лечение и ограничителен режим. Конецът се отстранява между 60-ия и 90-ия ден от операцията, работоспособността на болния се възстановява след 45 дни. Б. Отстраняване на помътняла леща чрез корнеален или склерален разрез без имплантиране на леща по следните начини: • Само чрез иригация и аспирация • Чрез екстракапсуларна екстракция • Чрез факоемулсификация и аспирация • Чрез механична факофрагментация и аспирация Клиничните случаи, в които се извършват тези процедури са: - травматична катаракта (на втори етап имплантиране на ИОЛ); - тежки промени в заден очен сегмент, когато не се очаква добър функционален изход; - болни с увеит; - болни с висока миопия; В. Механично (чрез нож или ножичка, или с витреотом), дисцизия или ексцизия на вторична мембрана в зеничния план. Клинични позиции, при които се извършват тези процедури, са: - състояние след отстраняване на конгенитална катаракта в детската възраст; - състояние след очна травма; - състояние след екстракапсуларна екстракция на катаракта с или без имплантация на леща; - състояние след факоемулсификация или механична факофрагментация с или без имплантация на леща. Г. Дисцизия на вторични мембрани по оперативен път. В пред- и следоперативният период се използват следните групи лекарствени средства: - локален дезинфектант за приложение в окото; - мидриатици; - антибиотици; - нестероидни противовъзпалителни медикаменти; - кортикостероидни препарати; - миотици; - локални анестетични колири, - локални лубриканти. По време на оперативната интервенция се използват локални лекарствени средства: миотици, анестетици, кортикостероиди, антибиотик, вискосубстанции, иригационни разтвори.
ПРИ ЛЕЧЕНИЕ ПО КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА, ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ Е ДЛЪЖНО ДА ОСИГУРЯВА СПАЗВАНЕТО ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА, УСТАНОВЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО. ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА СЕ УПРАЖНЯВАТ ПРИ СПАЗВАНЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯ РЕД НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ.
3. ПОСТАВЯНЕ НА ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА. След снемане на офталмологичен статус.
4. ДЕХОСПИТАЛИЗАЦИЯ И ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СЛЕДБОЛНИЧЕН РЕЖИМ. Медицински критерии за дехоспитализация: Индикация за дехоспитализация е центрирана IOL и добре адаптиран оперативен разрез, липса на възпалителни прояви. Довършване на лечебния процес и проследяване: В цената на клинична пътека влизат до два амбулаторни консултативни прегледа при явяване на пациента в рамките на един месец след изписване и препоръчани в епикризата. Контролните консултативни прегледи след изписване на пациента се отразяват в специален дневник/журнал за прегледи, който се съхранява в диагностично-консултативния блок на лечебното заведение – изпълнител на болнична помощ. При диагноза включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно изискванията на същата.
5. МЕДИЦИНСКА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА – извършва се съгласно Наредба за медицинската експертиза на работоспособността.
ІІІ. ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА 1. ХОСПИТАЛИЗАЦИЯТА НА ПАЦИЕНТА се документира в “История на заболяването” (ИЗ) и в част ІІ на “Направление за хоспитализация”, бл.МЗ – НЗОК №7.
2. ПРЕДОПЕРАТИВНА БОЛНИЧНА ДОКУМЕНТАЦИЯ – включва попълване на лист за Предоперативна анестезиологична консултация (Документ №2) и задължителна предоперативна епикриза – документите се оформят съгласно Медицински стандарти “Анестезия и интензивно лечение” и “Хирургия”.
3. ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ЛЕЧЕНИЕТО: 3.1. Документиране на предоперативни дни (в ИЗ и Документ №1, който е неразделна част от ИЗ.). 3.2. Документиране на операцията – изготвяне на оперативен протокол (съобразно Медицински стандарт “Очни болести”). 3.3. Документиране на следоперативните дни (в ИЗ и Документ №1, който е неразделна част от ИЗ.)
4. ИЗПИСВАНЕТО/ПРЕВЕЖДАНЕТО КЪМ ДРУГО ЛЕЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ СЕ ДОКУМЕНТИРА В: - “История на заболяването”; - част ІІІ на“Направление за хоспитализация”, бл.МЗ – НЗОК №7; - епикриза – получава се срещу подпис на пациента (родителя/настойника), отразен в ИЗ. 5. ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ (Документ №..........................) – подписва се от пациента (родителя/настойника) и е неразделна част от “История на заболяването”.
ДОКУМЕНТИ №№ 1, 2 И ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ СЕ ПРИКРЕПЯТ КЪМ ЛИСТ “ИСТОРИЯ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО”. ДОКУМЕНТ № 4 ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПАЦИЕНТА (РОДИТЕЛЯ /НАСТОЙНИКА/ПОПЕЧИТЕЛЯ) Какво представлява лещата на окото? Лещата е част от оптичната система на окото с форма на двойноизпъкнало прозрачно тяло, разположена зад зеницата. За какво служи лещата? Лещата пропуска и пречупва светлинните лъчи, участва в акта на акомодация (приспособяване към близко гледане). От какво боледува лещата? Поради липсата на собствено кръвообращение най-честата патология на лещата е нейното помътняване (намалена прозрачност), наречено перде (катаракта). Кога се появява катарактата? Ако е налице веднага след раждането, тогава се нарича вродена. Когато се появи по-късно, се нарича придобита. От придобитата най-честа е тази, появяваща се в зряла или напреднала възраст. Около 50% от хората над 60 години имат в различна степен изразена катаракта. Нейното развитие е индивидуално. Какви са симптомите при катаракта? - неясно виждане; - трудности при четене; - повишена чувствителност при заслепяване; - виждане предметите умножени; - “кръгове” около светеща лампа. Съществуват ли рискови фактори за развитие на катарактата? Причината за помътняването на лещата не е известна, но като рискови фактори за нейната поява се считат: ултравиолетовите, инфрачервените, рентгеновите лъчи; тютюнопушенето, някои медикаменти и др. Кой и как поставя диагнозата? Точна диагноза може да се постави единствено само от специалист - офталмолог. За да се определи степента, точната локализация и видът на помътняването, ще се наложи при прегледа да Ви бъдат разширени зениците. Възстановяването им става за около 6 часа. Съществуват ли доказани методи за профилактика? - Не! Как се лекува катарактата? Единственият начин за лечение е оперативният! Помътнената леща се отстранява хирургически и се замества с изкуствена, чийто точен диоптър, необходим за вашето око, се изчислява предварително. Видове хирургично лечение Екстракапсуларна екстракция на катарактата - цялото ядро на лещата се отстранява през разрез около 10 мм, който в края на операцията се зашива. Факоемулсификация – ядрото на лещата се разбива с помощта на ултразвук и се отстранява през 3 мм разрез, който не се шие. Интракапсуларна екстракция – прилага се много рядко, в особени случаи (луксирана или сублуксирана леща). Каква упойка се използва? - местна с Лидокаин 2 %, инжектиран около очната ябълка; - капкова. Какви усложнения могат да възникнат след операцията? Макар и много рядко, могат да възникнат следните усложнения: - експулсивна хеморагия; - едем на макулата; - разкъсване на задната капсула; - възпаление; - отлепване на ретината; - увреждане на роговицата; - необходимост от реоперации.
РЕГИСТРИРАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ ПО КЛИНИЧНА ПЪТЕКА № 131 «ЕКСТРАКАПСУЛАРНА ЕКСТРАКЦИЯ ПРИ КАТАРАКТА» ДОКУМЕНТ №1
Извършените процедури, се вписват от изпълнителя им и се отразяват в Документ №1 в деня на извършване. Задължителното им вписване подлежи на непосредствен и последващ контрол от експерти на РЗОК/НЗОК. При неизвършването им съгласно заложения алгоритъм на КП, лечебното заведение изпълнител на болнична помощ подлежи на налагане на санкции, включително удържане в следващия отчетен период на средствата, платени за клиничната пътека. І. ІІ. Ден за провеждане на процедури 1 ден 2 ден 3 ден Изписване Дата ОСНОВНИ ДИАГНОСТИЧНИ ПРОЦЕДУРИ ОСНОВНИ ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ КОНСУЛТАЦИИ С ДРУГИ СПЕЦИАЛИСТИ
ДАТА НА ИЗПИСВАНЕ НА ПАЦИЕНТА ПОДПИС НА ЗАВЕЖДАЩ КЛИНИКА/ОТДЕЛЕНИЕ ПОДПИС НА ЛЕКУВАЩИЯ ЛЕКАР
|