Коклюш (Магарешка кашлица, пертусис)
Определение Заболяването се причинява от пръчковидна бактерия (бордетеоа пертусис). Инфекцията се предава по въздушно-капков път. Източник на заразата са болни деца или здрави бактерионосители. Боледуват най-често деца в предучилщна възраст. Причинителят попада в дихателните пътища, прониква в тяхната лигавица и предизвиква възпалителна реакция. Бактериите отделят токсични продукти, които дразнят нервните рецептори и причиняват кашлица. Клинична картина Първите признаци на болестта се прявя ват 1-2 седмици след инфектирането. Децата са отпаднали, стават раздразнителни, телесната температура се повишава. Налице е хрема и суха кашлица. Постепенно кашлицата придобива пристъпен характер, като през пристъпния период болното дете не може да поеме въздух. След прекратяване на кашличния пристъп то отново дълбоко вдишва (реприз) като отделя жилави светли храчки. По-тежките пристъпи на кашлицата завършват с повръщане. Критерий за тежестта на заболяването са честотата и продължителността на кашлячните пристъпи. По време на кашлячен пристъп болните деца имат характерен вид – езикът е изплезен, шийните вени са надути, лицето е синкаво. При по-продължителен пристъп болните деца изпадат в безсъзнание и гърч.
Лечението се провежда в домашна обстановка и в изолация, а при усложнения и в болнично инфекциозно заведение. Болните се поставят на легло и се прилагат противокашлячни и спазмолитични медикаменти, а при по-тежки случаи - и кислород. При усложнения (пневмония) по показание се прилагат антибиотици и химиотерапевтици. Назначава се течно-кашава диета. Целесъобразна е промяна на климата (климатолечение, курорти с мек климат).
Прогнозата е добра. При усложнения тя става сериозна. Профилактиката се състои в провеждане на задължителна календарна имунизация с комбинирана ваксина дифтеткок и строга изолация на болните деца. Първата ваксинация се извършва още на 3 месечна възраст.
|