Бронхиолит
Определение: Бронхиолитът представлява остро възпаление на бронхиолите и обикновено е усложнение на тежкия остър трахеобронхит.
Клинична картина Той протича с висока телесна температура (до и над 39 С), със силен задух, учестено и повърхностно дишане, посиняване на носа, ушите, устните и пръстите. Кашлицата е мъчителна, болезнена, с трудно отделяне на сиво-жълтеникави пенести храчки. Възпалението преминава за 5-6 седмици. Нерядко настъпват усложнения като пневмония или остър белодробен абсцес. Лечението на острия трахеобронхит и бронхиолит е консервативно. Прилагат се по показание антибактериални медикаменти антибиотици и химиотерапевтици, спазмолитици, аналгетици, отхрачващи лекарства. Назначава се стаен режим, отсраняване на производствени и битови фактори - влага, студ, замърсен въздух, контакт с лица боледуващи от остри заболявания на дихателната система. След преболедуване се препоръчват закалителни процедури и климатолечение.
Прогнозата на неусложнения остър трахеобронхит и бронхиолит е добра. Тя се влошава при усложнение на бронхиолита и развитие на пневмония. Профилактиката се състои в отстраняване на всички причинни фактори, включително тютюнопушене и контакт с лица, боледуващи от заболявания на дихателните пътища.
|