Белодробен абсцес
Определение: Белодробният абсцес представлява остро нагнояване с разпад на белодробната тъкан и образуване на кухина, около която постепенно се образува капсула. Заболяването се среща по-често у мъже. Обикновено се касае за единичен остър абсцес, но понякога едновременно се образуват по няколко абсцеса. Клинична картина: Болестта започва остро като пневмония. Телесната температура бързо се покачва до и над 40 градуса С, с втрисания и болка в гръдния кош, задух и силна кашлица. При пробив на абсцеса се отделят обилни жълто-кафяви кръвенисти храчки и настъпва подобрение. При неефективно лечение абсцесът става хроничен, с постоянно отделяне на храчки. Хроничният абсцес протича с периоди на изостряния и усложнения, като нерядко той се развива на базата на остатъчна каверна от туберкулозен произход или бронхиектазна болест.
Лечение: Острият белодробен абсцес изисква активно болнично лечение. Прилагат се широкоспектърни антибактериални средства (антибиотици и химиотерапевтици), отхрачващи, бронхолитици, кислород, по показание - пункция. Единичният хроничен белодробен абсцес подлежи на оперативно лечение (пулмектомия, лобектомия).
Прогнозата на острия белодробен абсцес при ранно и активно лечение е добра. Прогнозата на хроничния белодробен абсцес и при настъпили усложнения (мозъчен абсцес, чернодробен абсцес, бъбречен абсцес, амилоидоза на вътрешни органи, пневмосклероза, дихателна и сърдечна недостатъчност и други) е неблагоприятна.
Профилактиката се състои в отбягване на контакт с инфекциозно болни, ранно и ефективно лечение на инфекциите на дихателната система, отстраняване на вредни и предразполагащи фактори.
|