КП № 89 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА МЪЖКИТЕ ПОЛОВИ ОРГАНИ
КП № 89 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА МЪЖКИТЕ ПОЛОВИ ОРГАНИ Минимален болничен престой – 3 дни
КОДОВЕ НА БОЛЕСТИ ПО МКБ-10 Възпалителни заболявания на простатата N41.0 Остър простатит
Орхит и епидидимит N45.0 Орхит, епидидимит и (епидидимо- орхит) орхиепидидимит с абсцес Абсцес на епидидима или тестиса N45.9 Орхит, епидидимит и (епидидимо- орхит) орхиепидидимит без абсцес Епидидимит БДУ Орхит БДУ
КОДОВЕ НА ОСНОВНИ ПРОЦЕДУРИ ПО МКБ-9 КМ
ОСНОВНИ ДИАГНОСТИЧНИ ПРОЦЕДУРИ
ДИАГНОСТИЧЕН УЛТРАЗВУК (ЕХОГРАФИЯ) Включва: ехография ултразвукова ангиография ултрасонография Изключва: терапевтичен ултразвук- 00.01 –00.09 **88.75 ДИАГНОСТИЧЕН УЛТРАЗВУК НА ПИКОЧНА СИСТЕМА
АНАТОМИЧНИ И ФИЗИОЛОГИЧНИ ИЗМЕРВАНИЯ И МАНУАЛНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - ПИКОЧО-ПОЛОВА СИСТЕМА Изключва изброените процедури, когато са част от общо физическо изследване - 89.7 **89.29 ДРУГИ НЕОПЕРАТИВНИ ИЗМЕРВАНИЯ НА ПИКОЧО-ПОЛОВАТА СИСТЕМА биопроба (посявка) на урина бъбречен клирънс химично изследване на урина
**90.59 ИЗСЛЕДВАНЕ НА КРЪВ кръвна картина Урея, креатинин, електролити
ОСНОВНИ ТЕРАПЕВТИЧНИ ПРОЦЕДУРИ
ИНЖЕКЦИЯ ИЛИ ИНФУЗИЯ НА ЛЕЧЕБНО ИЛИ ПРОФИЛАКТИЧНО ВЕЩЕСТВО Включва: подкожна инжекция или инфузия с местно или общо действие интрамускулна инжекция или инфузия с местно или общо действие интравенозна инжекция или инфузия с местно или общо действие *99.18 ИНЖЕКЦИЯ ИЛИ ИНФУЗИЯ НА ЕЛЕКТРОЛИТИ
ИНЖЕКЦИЯ ИЛИ ИНФУЗИЯ НА ДРУГО ЛЕЧЕБНО ИЛИ ПРОФИЛАКТИЧНО ВЕЩЕСТВО Включва: подкожна инжекция или инфузия с местно или общо действие интрамускулна инжекция или инфузия с местно или общо действие интравенозна инжекция или инфузия с местно или общо действие *99.21 ИНЖЕКЦИЯ НА АНТИБИОТИК Изключва: инжекция или инфузия на антибиотици от клас оксазолидинони – 00.14
*99.29 ИНЖЕКЦИЯ ИЛИ ИНФУЗИЯ НА ДРУГО ЛЕЧЕБНО ИЛИ ПРОФИЛАКТИЧНО ВЕЩЕСТВО
Изискване: Клиничната пътека се счита за завършена, ако са приложени и отчетени две основни диагностични и две основни терапевтични процедури, посочени в блок Кодове на основни процедури по МКБ-9 КМ. Проведените процедури задължително се отразяват в Документ №1.
І. УСЛОВИЯ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР И ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА 1. ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЗВЕНА, МЕДИЦИНСКА АПАРАТУРА И ОБОРУДВАНЕ, НАЛИЧНИ И ФУНКЦИОНИРАЩИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ, ИЗПЪЛНИТЕЛ НА БОЛНИЧНА ПОМОЩ Лечебното заведение за болнична помощ може да осигури и чрез договор, вменените като задължителни звена, медицинска апаратура и оборудване, и със структури на извънболничната помощ, разположени на територията му Задължително звено Апаратура и оборудване 1. Клиника/отделение/сектор по урология или Клиника/отделение/сектор по детска хирургия Съгласно Наредба №18 от 20.06.2005 на МЗ 2. Клинична лаборатория Съгласно медицински стандарт «Клинична лаборатория» 3. Отделение/сектор по образна диагностика Съгласно медицински стандарт «Образна диагностика»
2. НЕОБХОДИМИ СПЕЦИАЛИСТИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА. Блок. 1 Необходими специалисти за лечение на пациенти на възраст над 18 години: - лекар специалист по урология; - лекар специалист по клинична лаборатория; - лекар специалист по образна диагностика.
Блок. 2 Необходими специалисти за лечение на пациенти на възраст под 18 години: - лекар специалист по урология или лекар специалист по детска хирургия; - лекар специалист по детски болести; - лекар специалист по клинична лаборатория; - лекар специалист по образна диагностика.
ІІ. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ И ЛЕЧЕНИЕ 1. ИНДИКАЦИИ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЯ. СПЕШНИ: На спешна хоспитализация и лечение подлежат в случаи на остър простатит и проява на някои от следните симптоми: - изразен фебрилно-интоксикационен и/или септичен синдром; - силна спонтанна и палпаторна болка в областта на перинеума; - затруднена дефекация и невъзможност за уриниране до ретенция; - изразени промени в кръвната картина – левцитоза, ускорена СУЕ над 50.
На спешна хоспитализация и лечение подлежат в случаи на остър орхиепидидимит и проява на някои от следните симптоми: - изразен фебрилно-интоксикационен и/или септичен синдром; - силна палпаторна болезненост на тестиса и едем на скротума; - изразени промени в кръвната картина – левцитоза, ускорена СУЕ над 50. 2. ДИАГНОСТИЧНО - ЛЕЧЕБЕН АЛГОРИТЪМ. ДИАГНОСТИЧНО – ЛЕЧЕБНИЯТ АЛГОРИТЪМ В ПОСОЧЕНИТЕ ВАРИАЦИИ И ВЪЗМОЖНОСТИ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ОПРЕДЕЛЯ ПАКЕТА ОТ БОЛНИЧНИ ЗДРАВНИ ДЕЙНОСТИ, КОИТО СЕ ЗАПЛАЩАТ ПО ТАЗИ КЛИНИЧНА ПЪТЕКА. При подготовка на болния в лечебното заведение: 1. Вземане на биологичен материал за изследвания се извършва в първите 12 часа от хоспитализацията на пациента. 2. Образни изследвания се извършват до 24 часа от началото на хоспитализацията на пациента. Забележка: Контролни клинико-лабораторни и/или образни изследвания се извършват до края на болничния престой на пациента. Осигурява се периферен венозен път, прилага се инфузия на водно-солеви и глюкозни разтвори, спазмолитици и аналгетици (при необходимост и наркотични), приложение на антибиотик. ПРИ ЛЕЧЕНИЕ ПО КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА, ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ Е ДЛЪЖНО ДА ОСИГУРЯВА СПАЗВАНЕТО ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА, УСТАНОВЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО. ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА СЕ УПРАЖНЯВАТ ПРИ СПАЗВАНЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯ РЕД НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ.
3. ПОСТАВЯНЕ НА ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА. След провеждане на образни и клинико-лабораторни изследвания.
4. ДЕХОСПИТАЛИЗАЦИЯ И ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СЛЕДБОЛНИЧЕН РЕЖИМ. Медицински критерии за дехоспитализация при остър простатит: - овладяване на острия възпалителен процес; - липса на болка в областта на перинеума; - осигурен дренаж на урината (спонтанно или чрез супрапубичен дренаж); - липса на фебрилитет в последните 24 часа. Медицински критерии за дехоспитализация при остър орхиепидидимит: - овладяване на острия възпалителен процес; - липса на болка и едем в областта на скротума; - липса на фебрилитет в последните 24 часа. В случай на възникване на усложнения в хода на консервативното лечение, налагащо преминаване на пациента по хирургична клинична пътека, в ИЗ се обосновава и вписва промяната на състоянието, налагаща хирургично лечение.
Довършване на лечебния процес и проследяване В цената на клинична пътека влизат до два амбулаторни консултативни прегледа при явяване на пациента в рамките на един месец след изписване и препоръчани в епикризата. Контролните консултативни прегледи след изписване на пациента се отразяват в специален дневник/журнал за прегледи, който се съхранява в диагностично-консултативния блок на лечебното заведение – изпълнител на болнична помощ. При диагноза включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно изискванията на същата.
5. МЕДИЦИНСКА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА – извършва се съгласно Наредба за медицинската експертиза на работоспособността. ІІІ. ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА 1. ХОСПИТАЛИЗАЦИЯТА НА ПАЦИЕНТА се документира в “История на заболяването” (ИЗ) и в част ІІ на “Направление за хоспитализация” - бл.МЗ-НЗОК №7.
2. ДОКУМЕНТИРАНЕ НА ДИАГНОСТИЧНО - ЛЕЧЕБНИЯ АЛГОРИТЪМ – в “История на заболяването” и Документ №1, който е неразделна част от ИЗ.
3. ИЗПИСВАНЕТО/ПРЕВЕЖДАНЕТО КЪМ ДРУГО ЛЕЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ СЕ ДОКУМЕНТИРА В: - “История на заболяването”; - част ІІІ на “Направление за хоспитализация” - бл.МЗ-НЗОК №7; - епикриза – получава се срещу подпис на пациента (родителя/настойника), отразен в ИЗ.
4. ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ (Документ №.........................) – подписва от пациента (родителя/настойника) и е неразделна част от “История на заболяването”.
ДОКУМЕНТ № 1 И ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ СЕ ПРИКРЕПЯТ КЪМ ЛИСТ “ИСТОРИЯ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО”.
ДОКУМЕНТ № 4
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПАЦИЕНТА (РОДИТЕЛЯ /НАСТОЙНИКА/ПОПЕЧИТЕЛЯ)
Възпалителните заболявания на простатата са едни от най-честите заболявания на мъжката полова система. Делят се основно на остър и хроничен простатит. Основните симптоми на острия простатит са изразен възпалителен синдром, силна (пулсираща) болка в областта на перинеума, затруднено уриниране. Болните са неспокойни и отпаднали. Често има изтичане на секрет от уретрата. Оплакванията се засилват след прием на алкохол, настинка, физическо усилие, пикантни храни. Ненавременното и ефикасно лечение на простатита може да доведе до остра задръжка на уринирането, налагащи оперативна интервенция. След снемане на подробна анамнеза и приключване на прегледа лекарят назначава изследване на урина, кръв и простатен секрет. Особено важно е микробиологичното изследване на простатния секрет. При това изследване се изолира причинителят на възпалителния процес и се определя неговата чувствителност към различни антибактериални средства. За достоверността на резултатите е от особено значение пациетът да спазва съвсем стриктно указанията, дадени от лекаря и медицинската сестра за вземането на пробите за микробиологично изследване. Клиничната картина на острия възпалителен процес на тестиса се изразява със силна болка, с подуване на засегнатия тестис. Висока температура, често с разтрисане и отпадналост. Кожата на скротума е зачервена, с изгладен релеф. Ненавременното лечение може да доведе до оперативно лечение, а при тежки състояния и до отстраняване на засегнатия тестис. Допълнителна информация за вашето състояние и свързаното с него лечение ще получите от лекуващия Ви лекар.
РЕГИСТРИРАНЕ НА ПРОЦЕДУРИ ПО КЛИНИЧНА ПЪТЕКА № 89 «КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА МЪЖКИТЕ ПОЛОВИ ОРГАНИ» ДОКУМЕНТ №1
Извършените процедури, се вписват от изпълнителя им и се отразяват в Документ №1 в деня на извършване. Задължителното им вписване подлежи на непосредствен и последващ контрол от експерти на РЗОК/НЗОК. При неизвършването им съгласно заложения алгоритъм на КП, лечебното заведение изпълнител на болнична помощ подлежи на налагане на санкции, включително удържане в следващия отчетен период на средствата, платени за клиничната пътека. І. ІІ. Ден за провеждане на процедури 1 ден 2 ден 3 ден Изписване Дата ОСНОВНИ ДИАГНОСТИЧНИ ПРОЦЕДУРИ ОСНОВНИ ТЕРАПЕВТИЧНИ ПРОЦЕДУРИ КОНСУЛТАЦИИ С ДРУГИ СПЕЦИАЛИСТИ ДАТА НА ИЗПИСВАНЕ НА ПАЦИЕНТА ПОДПИС НА ЗАВЕЖДАЩ КЛИНИКА/ОТДЕЛЕНИЕ ПОДПИС НА ЛЕКУВАЩИЯ ЛЕКАР
|