Малко проучване, сравняващо три вида хранителни режими - нискомазнинен, нискогликемичен и нисковъглехидратен, сочи, че последният тип хранене е свързано с най-голям разход на енергия, но за сметка на някои неблагоприятни метаболитни следствия.
Според проучването, най-удачният метод за отслабване е нискогликемичната диета, при която се консумират въглехидрати с нисък гликемичен индекс. Едно от заключенията на авторите е, че не всички калории са еднакви от метаболитна перспектива.
Те провели кръстосано проучване, включващо 21 лица със затлъстяване и наднормено тегло. Те или разделени в три групи - всяка група на една от споменатите по-горе диети:
1. Нискомазнинна (20% мазнини, 60 въглехидрати, 20% протеин)
2. Нискогликемична
3. Нисковъглехидратна (10% въглехидрати, 60% мазнини и 30% протеин).
Всеки от участниците преминал през трите режима.
Най-голям спад на базалния разход на енергия бил установен при нискомазнинната диета; умерен спад бил отчетен при нискогликемичния режим; най малък спад на базалния разход имало при нисковъглехидратната диета.
Спазващите нисковъглехидратна диета имали разход с около 350 калории на ден повече от участниците в нискомазнинния режим, въпреки еднаквия прием на калории. Тази разлика е еквивалентна на един час физическо натоварване с умерен интензитет. Спазващите нискогликемична диета горели 150 калории повече от нискомазнинната група, което се равнява на един час леко физическо натоварване.
Освен разхода на енергия, авторите анализирали и някои сърдечносъдови рискови фактори.
Нисковъглехидратната диета била свързана с повишение на CRP, който е маркер на хронично възпаление; на 24-часовия кортизол - ключов стресов хормон.
Нискомазнинната диета освен с намаляване на разхода на енергия била свързана и с инсулинова резистентност, повишение на триглицериди и спад на HDL-холестерола.