Антибиотиците са безопасен и ефективен терапевтичен подход при пациенти неусложнен остър апендицит и затова трябва да бъдат средство на пръв избор в тази група, сочат резултатите на мета-анализ. Според критици обаче, честотата на рецидив е твърде висока, за да може антибиотичното лечение да стане нов златен стандарт.
Авторите анализирали резултатите на 4 рандомизирани контролирани проучвания, включващи 900 пълнолетни пациенти, диагностицирани с неусложен остър апендицит. 470 били лекувани с антибиотици а 430 - с хирургична интервенция. Честотата на успех на първата година била 63% сред пациентите, лекувани с антибиотици.
Мета-анализът също сочи, че антибиотичната терапия е свързана с 31% по-нисък риск от усложнения спрямо апендектомията. Не били установени съществени разлики относно болничния престой. От 68 лица, приети наново след антибиотична терапия, трима били успешно лекувани с повторен курс антибиотици, а при 65 пациенти била извършена апендектомия. 9 от пациентите имали перфорирал апендицит, а 4 - гангренозен.
Апендектомията е процедура на избор при остър апендицит от 1889 г. насам, като общото мнение, че без хирургична намеса рискът от усложнения е много висок.
В придружаваща редакционна статия д-р Олфа Бакер от University Medical Center Utrecht посочва, че употребата на антибиотици като терапия от първа линия има съществени недостатъци. Според настоящия мета-анализ, този подход е свързан в 20% риск от рецидив, като 1/5 от тези рецидиви са свързани с перфорация.
Докато не се проведат по убедителни проучвания по тази тема, апендектомията най-вероятно ще продължи да се прилага при неусложнен апендицит, заключава той.