Кафето е обект на многобройни проучвания, като последното от тях сочи, че кафето не е свързано с повишен риск от сърдечно заболяване инсулт или рак, а освен това предпазва от диабет тип 2.
Авторите не окуражават хората, които не пият кафе, да започнат да консумират черната напитка, а по-скоро успокояват любителите на кафето да не намаляват консумацията на кафе с цел предпазване от конкретни хронични заболявания.
Проблемът е, че проучванията върху кафето имат доста противоречиви резултати - някои свързват напитката с повишен риск от сърдечно заболяване, рак, инсулт и други, а други - точно обратното - предпазващ ефект.
В настоящото изследване били анализирали данни от над 42 000 пълнолетни германци без хронични заболявания. В рамките на 9-годишен период било установено, че консумиращите и неконсумиращите кафе имат еднакъв риск от сърдечно заболяване, диабет, инсулт и рак. Все пак относно диабет тип 2 кафето имало предпазващ ефект - 3.2% от любителите на кафе развили заболяването срещу 3.6% от неприемащите. След отчитане на различни рискови фактори, авторите установили, че честата консумация на кафе е свързана с 23% понижен риск от диабет тип 2.
Последното подкрепя предишни проучвания, които постоянно свързват кафето с понижен риск от диабет тип 2. Проучвания с животни сочат, че редица съставки на кафето повлияват положително метаболизма. Кофеинът обаче едва ли е от тези съставки, тъй като било установено, че и приемащите декофеинизирано кафе също имат понижен риск от диабет.