Фитнесът намалява сърдечносъдовия риск, дори и ако не е свързан с отслабване 02 февруари 2012
Поддържането и подобряването на физическото състояние на организма, както и отслабването, независимо едно от друго са свързани с понижен риск от развитие на хипертония, метаболитен синдром и хиперхолестеролемия при здрави индивиди.
Много хора спортуват по един или друг начин с цел да свалят излишните килограми да подобрят физическото състояние на организма си, обясняват авторите от University of South Carolina. За жалост много често тези лица не отслабват въпреки подобряването на общото физическо състояние. Това е и причина за демотивация и прекратяване на редовните фитнес упражнения. Това проучване сочи, че въпреки липсата на отслабване, подобряването на фитнеса на организма може да намали негативните ефекти на наднорменото тегло.
Проучването включвало 3148 здрави лица, преминали през три медицински прегледа, по време на които били оценени физическото състояние на организма (чрез бягаща пътечка) и количеството мастна тъкан (чрез измерване на кожна гънка и индекс на телесна маса).
Лицата, които успели да поддържат и подобрят физическата си издържливост, имали 26 и 28% по-нисък риск от развитие на хипертония, 42 и 52% понижен риск от развитие на мтеабилитен синдром и 26 и 30% по-нисък риск от хиперхолестеролемия.
Напълнелите участници пък имали 26, 71 и 48% повишен риск от развитие на хипертония, метаболитен синдром и хиперхолестеролемия.
Всяко 1-МЕТ подобрение във физикалното натоварване било свързано със 7, 22 и 12% по-нисък риск от развитие на трите състояния, докато всеки процент покачване на мастната тъкан имал обратния ефект - съотв. с 4%, 10% и 5%.