Голямо италианско проучване потвърждава, че жените със системна склероза могат да имат успешна бременност с помощта на мултидисциплинарни грижи.
Тези жени имат по-висок риск от преждевременно раждане, забавяне на вътрематочния растеж на плода и раждане на дете с много ниска телесна маса. За сметка на това прогресията на системната склероза по време и след бременността е рядка, но възможна.
Системната склероза обикновено засяга жените между 40 и 50-годишна възраст, но не е необичайно да се открие при по-млади жени, особено като се има предвид, че все повече жени по различни социални причини отлагат раждането на дете.
Италиански лекари сравнили 109 бременности на 99 жени със системна склероза с 3939 бременности сред общото население на Италия.
Жените със системна склероза имали значително повишен риск от преждевременно раждане - 25% срещу 12%. Рискът за раждане преди 34 гестационна седмица бил съответно 10% срещу 5%. Честотата на интраутеринно забавяне на растежа била съотв. 6% срещу 1%, а на раждане на бебе с много ниска телесна маса - 5% срещу 1%.
Употребата на кортикостероиди била свързана с над 3 пъти повишен риск от преждевременно раждане, а употребата на фолиева киселина и наличието на антитопоизомеразни антитела (анти-SCl70) било протективно (намаляващи риска със 70% и 74%).
Системната склероза останала стабилна по време на повечето бременности, но били докладвани 4 случая на прогресия в рамките на година след раждането - всички сред анти-scl70 позитивни жени. Три от тези жени имали системна склероза с давност под 3 години.
Изводът, който може да се направи от това проучване е, че по подобие на пациентите с ревматоиден артрит и лупус, пациентите със склеродермия имат повишен риск от преждевременно раждане но не и от фетална загуба. Бременността трябва да се избягва при жените с тежка органна недостатъчност и да бъде отложена при пациентите със скорошна давност на заболяването, особено при наличието на антитопоизомеразни антитела, смятат авторите и коментатори, неучаствали в проучването.