Холандски изследователи твърдят, че няма причина на критично болните пациенти, приети в спешно отделение, да се дава допълнително кислород, което е рутинна практика. Според техния мета-анализ, няма нито едно проучване, което да подкрепя тази практика.
За сметка на това редица ръководства препоръчват употребата на кислород в контекста на пациент, приет в спешно отделение. 18 проучвания обаче сочат, че кислородът след инсулт, инфаркт, сърдечен арест, обостряния на ХОББ не носи допълнителни ползи, а дори има данни, че може и да навреди.
Например в едно от проучванията от 1976 г. 9 от 80 третирани с кислород пациенти починали срещу само 3 от 77, които получили компресиран въздух. Въпреки че тази разлика е статистически незначима, тя говори, че кислородът просто не действа.
Друго проучване - този път сред пациенти с инсулт, било прекратено предварително, тъй като твърде много пациенти, получили кислород, починали.
Относно сърдечния арест - проучване от миналата година установило, че смъртността сред успешно ресусцитираните е по-голяма при лицата с по-големи количества кислород в кръвта.
От друга страна, отбелязват авторите от VU University Medical Center, докато доказателствата, че прекомерните количества кислород може да са вредни, са сравнително слаби, то недостатъчните количества са със сигурно вредни, затова тези резултати трябва се анализират внимателно.
Все пак холандците съветват лекуващите лекари да дават кислород само на пациентите с хипоксемия.