Химиотерапията води до промени в бялото вещество на мозъка и намаляване на умствените способности, сочи ново дългосрочно проучване, публикувано онлайн в Journal of Clinical Oncology.
Авторите му използвали сложна образна техника за документират реалните физикални промени в мозъка, като успоредно с това провели детайлни когнитивни тестове при пациенти преди и след курс химиотерапия по повод рак на гърдата. Резултатите подкрепят натрупващите се литературни данни, които свързват химиотерапията с отрицателни промени в мозъчните структура и функции.
Лекари от Университета Льовен в Белгия изследвали 34 млади жени в предменпаузна възраст с ранен рак на гърдата и предстояща химиотерапия. Тези пациенти били сравнени с други 16 жени с рак, но без провеждана химиотерапия, и 19 здрави контроли на същата възраст.
18 пациенти, лекувани с химиотерапия, и 14 се непровеждана такава започнали хормонална терапия с tamoxifen.
За изобразяване на промените в мозъка била използвана diffusion tensor imaging разновидността на магнитно-резонансната томография, която позволява визуализация и характеризиране на архитектурата на бялото вещество. Чрез тази методика се измерва фракционалната анизотропия, която е индикация за деаранжиране на мозъчната структура на микроскопско ниво.
Всички пациенти имали сходни когнитивни умения в началото на проучването. 4 месеца по-късно обаче, пациентите, претърпели химиотерапия, имали много по-лоши резултати на тестовете - особено за категориите внимание, концентрация, психомоторна скорост и памет.
Магнитният резонанс отчел понижение на фракционалната анизотропия в невроналните пътища от бяло вещество на челния, теменния и тилния дял на мозъчната кора. Такива промени не били отчетени при контролите и при нелекуваните с химиотерапия пациенти.
Все още не е ясно дали наблюдаваните ефекти са следствие на определен химиотерапевтик или на системните ефекти на химиотерапията като цяло.