Преяждането и солта са истинските виновници за повишения риск от инсулт
Общото качество на хранителния режим и балансът между калорийния прием и разход изглежда са по-важни детерминанти за риска от инсулт спрямо самите консумирани храни и нутриенти, сочи обзор, публикуван в
Lancet Neurology.Като цяло, двете най-големи заплахи за здравето и фактори за развитието на инсулт са преяждането и прекомерната консумация на сол, докладват д-р Hankey и колеги от Royal Perth Hospital (Австралия).
Тези два фактора за нормален отговор към абнормната околна среда, която предразполага към по-голям прием и по-малък разход на енергия в развитите и все повече в развиващите се страни.
Между 1970 и 2008 г. в страните с висок БВП се наблюдава спад на инсулта с около 42%, главно като резултат на кампаниите сред обществото относно опасностите, които крият високото кръвно налягане, високият холестерол и тютюнопушенето.
В по-бедните страни обаче инсултът се е увеличил с над 100% в рамките на този период. Това повишение съвпада с промените в храната и начина на живот в тези страни, свързани с индустриализацията и урбанизацията.
В настоящия обзор австралийците анализират данните, които свързват хранителния режим с риска от инсулт. За тази цел те провели търсене в PubMed и идентифицирали статии по темата, публикувани между 1970 и 2011 г.
Голяма част от проучванията били противоречиви, главно заради факта, че повечето били епидемиологични и респективно - податливи на методологични грешки, шанс, съпътстващи фактори и грешки в измерванията. Например едно наблюдателно проучване сочи, че спазването на специфична здравословна диета покачва риска от инсулт, докато друго сочи противоположния ефект.
Д-р Hankey и колеги установили следните ефекти на индивидуалните храни и напитки върху риска от инсулт:
Риба: 3 порции на ден са свързани с 6% понижен риск
Плодове и зеленчуци: >5 порции на ден - 26% понижен риск
Месо: Всяка порция на ден - с 24% повишен риск
Обезмаслено мляко: свързано с понижен риск спрямо пълномасленото мляко
Шоколад: високата консумация - свързана с 29% по-нисък риск
Кафе: 3-4 чаши на ден - със 17% по-нисък риск
Чай: 3 или повече чаши на ден: 21% по-нисък риск
Съдържащи захар напитки: високият прием е свързан с повишен риск от затлъстяване, диабет, метаболитен синдром и коронарна болест на сърцето
Пълнозърнести храни: високият прием - свързан с 21% понижен риск от сърдечносъдови инциденти
Ориз: приемът не е свързан с риска от инсулт