Повишените серумни нива на склеростин са свързани с по-голяма тежест на аортната клапна калцификация (АКК), като прилагането на антисклеростинови антитела може да се окаже нов подход за лечение на това аортно заболяване.
Автори на това откритие е германски екип от Университетската Клиника в Аахен. Те провели проучване, включващо 115 пациенти и 57 здрави контроли.
Нивата на склеростин били средно 0.94 нг/мл при пациентите с АКК и 0.58 нг/мл при контролите. Авторите отбелязват, че връзката не е толкова изразена, но все пак става ясно, че склеростинът участва в процеса на калцификация.
Анализът установил, че възрастта и склеростинът са единствените фактори, свързани с АКК.
57 пациенти със склеростинови нива над медианните от 0.83% имали значително по-високи Agatson оценки за АКК спрямо останалите пациенти с по-ниски нива.
Склеростинът е един от няколкото остеоцитни маркери, които участват в АКК регулацията, обясняват германците. Маркерът бил нарочно избран, тъй като към настоящия момент се разработват антисклерстинови медикаменти за лечение на остеопороза. Ефектът на тези бъдещи медикаменти върху АКК засега е хипотетичен, но изследователите се надяват с подобни препарати процесът да бъде забавен или спрян.