Подоцитурията е прогностична за прееклампсия преди появата на симптоми 25 ноември 2011
Подоцитурията - наличието на бъбречни подоцитни клетки в урината, може би е ранен и специфичен прогностичен фактор за прееклампсия, за която в момента не съществуват тестове за ранна диагноза.
Както гестационната хипертония, така и прееклампсията включват повишено кръвно налягане, но прееклампсията е свързана с и наличието на белтък в урината. При гестационната хипертония няма протеинурия но състоянието може да прогресира до прееклампсия.
Прееклампсията засяга между 3% и 5% от всички бременности, което я прави най-честото медицинско усложнение на бременността. Въпреки че повечето случаи протичат леко, 25% могат да бъдат тежки и да доведат до майчина и фетална смърт.
Подоцитурията е резултат на отлепване на епителните подоцити на гломерула и отделянето им с урината. В настоящото проучване клетките от урината били култивирани и след това оцветени за установяване на наличието подоцин - протеин, специфичен за подоцитите.
Изследователите проследили 267 жени с едноплодни бременности. Уринни проби били взети между 25 и 28 гестационна седмица и точно преди раждането.
15 от жените развили прееклампсия, а други 15 - гестационна хипертония. От нормалните бременности били избрани 45 контролни жени.
При нито една от жените с нормална бременност и гестационна хипертония не била отчетена подоцитурия при първоначалните уринни изследвания, докато всички 15 жени с прееклампсия имали подоцити в урината. По това време нито една от жените нямала клинични симптоми - нито хипертония, нито белтък в урината.
Всички 15 развили прееклампсия и хемолиза, повишени чернодробни ензими и ниски тромбоцити (HELLP синдром). По време на раждането било установено, че подоцитурия имало при жените с прееклампсия/HELLP, но не и при тези с гестационна хипертония и нормално кръвно налягане.