Дълбоката мозъчна стимулация стимулира неврогенезата и подобрява паметта 31 октомври 2011
Нови проучвания в животински модели сочат, че дълбоката мозъчна стимулация не само подобрява пространствената памет, но и неврогенезата. Тези резултати подкрепят приложението на дълбоката мозъчна стимулация при пациенти с болест на Алцхаймер.
Тъй като другите подходи за лечение за това заболяване като намаляване на абнормалните протеини и повишаване на ацетилхолина в мозъка не са особено успешни, изследователите са съсредоточени върху дълбоката мозъчна стимулация като терапевтична опция.
В серия експерименти при мишки, лекари от Toronto Western Research Institute (Канада) поставили електроди в енториалната мозъчна кора и стимулирали този регион, който се проектира директно в хипокампуса. Стимулацията повишила продукцията на дентатни гранулни клетки.
"Успяхме да демонстрираме, че стимулацията е достатъчна за да се ускори два пъти продукцията на нови неврони", обяснява д-р Пол Франкланд. Допълнителни експерименти установили, че новите неврони матурират нормално и се интегрират с хипокампалните мрежи, учавстващи в пространствената памет.