Ракът на гърдата при мъже е рядък, но бива диагностициран късно 21 октомври 2011
Мъжете биват диагностицирани с рак на гърдата близо 99% по-рядко жените. За сметка на това заболяването при мъжкия пол бива диагностицирано значително по-късно и рискът от смърт е по-висок, сочи анализ.
Фактът, че мъжете се диагностицират късно, не е изненадващ. Това е следствие на пониженото внимание относно това заболяване от страна както на лекари, така и на пациенти.
Ракът на гърдата при мъже се наблюдава между 60 и 80 годишна възраст, като излагането на радиация и заболяванията, които повишават естрогеновите нива - като цироза или синдром на Клайнфелтър, са предразполагащи фактори.
Според авторите на анализа, скринингът за заболяването би бил необходим при мъже с фамилна история или предиспозиция към ракови заболявания, причинени от мутации в BRCA1 и BRCA2 гените.
В настоящия анализ били включени данни от 460 000 жени и 2700 мъже, диагностицирани с рак на гърдата.
При мъжете имало по-голяма вероятност от извънгръдно засягане по време на диагнозата. По време на целия период на проучването мъжете имали 72% 5-годишна преживяемост спрямо 78% при жените.
Все пак при диагностициране в същия стадий и прилагане на лечение, мъжете имали по-добра преживяемост от жените. Предишни проучвания сочат, че обикновено изминават няколко месеца от появата на симптомите до поставянето на диагнозата. Мъжете с бучка в гърдата значително по-късно търсят лекарска помощ и затова заболяването бива диагностицирано в по-късен стадий.