Към настоящия момент ваксините са се доказали ефективни срещу редица инфекциозни заболявания, но могат ли да бъдат използвани за лечение и превенция на пристрастявания?
Да вземем тютюнопушенето. Ако никотинът не достига мозъка и не доставя приятните ефекти, които често карат отказващия се да посегне отново към цигарите, пушенето би било просто една загуба на пари. Ако метамфетаминът не води до чувство за еуфория, едва ли някой би искал да си навлече проблеми с този нелегален наркотик.
Двама учени смятат, че ваксините срещу пристрастяване не са много далеч в бъдещето. Ето затова те са и избрани да получат грант от Националния институт на САЩ за злоупотреба със субстанции (NIDA) за разработката на ваксини срещу никотин и метамфетамин.
Разработката на подобни ваксини може да промени живота на близо 22 милиона наркомани в САЩ, които струват на държавата над 84 милиарда долара под формата на директни здравни разходи, загубени приходи, престъпност и инциденти.
Аналогично на обикновените ваксини, ваксините срещу субстанции действат чрез стимулиране на производството на антитела от имунната система, които да неутрализират поетите вещества. Така последните не могат да достигнат мозъка и да упражнят своите ефекти.
Очаква се новите ваксини да навлязат в клинични проучвания в рамките на следващите 5 години.