Вертикалното предаване на HIV е много по-вероятно ако заразяването на майката е станало по сексуален път 17 октомври 2011
Ретроспективно проучване, проведено сред HIV-инфектирани бременни жени в Румъния, сочи, че честотата на вертикално предаване на HIV от майката на плода е значително по-голяма, ако майката е била инфектирана по сексуален, а не по парентерален път.
СПИН епидемията в Румъния отчасти се характеризира с голяма група млади лица, инфектирани с F-1 щама на HIV по парентерален път в края на 80-те години на миналия век.
Заразените по парентерален път майки били по-млади по време на раждането - 19 срещу 26 години. При тях по-честа била коинфекцията с хепатит В. Въпреки това обаче честотата на вертикално предаване на HIV при тези жени било значително по-ниска, най-вероятно поради факта, че тези жени са били проследявани и лекувани за продължителен период от време.
Инфектираните парентерално били диагностицирани с HIV средно на 9-годишна възраст (1-18-годишна възраст) и 93% знаели своя HIV серостатус преди забременяването. Обратно, инфектираните по сексуален път майки били диагностицирани на средна възраст 25 години (14-38 години) и само 42% знаели своя статус преди забременяването.
55% от парентерално инфектираните били лекувани с антиретровирусна терапия преди бременността спрямо 3% при сексуално инфектираните. Първата група имали значително по-дълга експозиция на терапия по време на бременността - 26.4 седмици срещу 8.5 седмици.
Резултатите обективизират колко важно е лечението на бременните жени с HIV, отбелязват авторите.