Два отделни екипа установиха високи концентрации на
Fusobacterium в турморни проби от пациенти с колоректален рак. Този анаеробен бактерий е инвазивен и проинфламаторен, като бива свързван с редица заболявания - възпалителна чревна болест (IBD), периодонтит, перикардит и тромбофлебит.
Изследователите започват да се питат дали бактерият участва в туморогенезата. Има няколко хипотези. Възможно е патогенът наистина да участва в туморния растеж, но е и вероятно самият рак да предоставя подходяща среда за развитие на бактерия.
В първото проучване, лекари от Харвардския университет секвенирали ДНК от 9 туморни проби и 9 проби от здрави контроли. След това резултатите били валидирани в по-голяма кохорта от 95 двойки проби.
Геномният анализ установил значително присъствие на
Fusobacterium в колорекалния карцином. Това присъствие било потвърдено и от хостологичния анализ. Освен това били открити и
Fusobacterium ДНК фрагменти в метастазите.
Според авторите бактерият допринася за туморогензата, може би при част от пациентите, чрез възпалително-медииран механизъм.
Другото проучване в Британска Колумбия установило сходни резултати, като за целта била секвенирана РНК вместо ДНК. Било установено значително присъствие на
Fusobacterium, особено
Fusobacterium nucleatum в туморните проби. Това било доста неочаквано, като се имат предвид, че патогенът е характерен за устната кухина.
Ако се окаже, че бактериите са свързани с ранните стадии на туморната прогресия, това би означавало, че антимикробната терапия и/или ваксинацията може да се използва за превенция на този тип рак.
И тук авторите приемат възможността
Fusobacterium просто да е опортюнистична инфекция на имунокомпрометирано място, каквато е раковата тъкан.