Аспирин не трябва да се използва за превенция на инсулт при предсърдно мъждене 11 октомври 2011
Още доказателства сочат, че аспирин е нито ефективен, нито безопасен за превенцията на инсулт при пациенти с предсърдно мъждене. Европейски екип докладва резултатите на изследването си в
Thrombosis and Haemostasis.
В най-голямото кохортно проучване относно употребата на аспирин и орална антикоагулация при пациенти с предсърдно мъждене резултатите ясно сочат, че нетната клинична полза на аспирина е негативна при всякакво ниво инсултен риск, отбелязват авторите.
Съществува схващане, че аспирин е по-безопасна алтернатива на оралната коагулация за превенция на инсулт при пациенти с предсърдно мъждене, но определено не е така, обяснява д-р Грегъри Лип от University of Birmingham, втори автор на публикуваната статия.
Целта на проучването било да се определи ефективността и безопасността на антагонистите на витамин К (АВК) и ацетилсалициловата киселина (аспирин) при пациенти с неклапно предсърдно мъждене.
Били включени 132 372 пациенти, дехоспитализирани с неклапно предсърдно мъждене. За всеки пациент рискът от инсулт и кървене бил калкулиран по CHADS2, CHA2DS2-VASc и HAS-BLED.
АВК били свързани с понижение на риска от тромбемболизъм спрямо аспирин и неприлагането на лечение; комбинацията от аспирин и АВК не била свързана с допълнителни ползи, напротив при най-високорисковите пациенти рискът от тромбемболизъм бил с 81%, 14% и 86% повишен при аспирин, аспирин+АВК и неприлагане на лечение спрямо АВК.
Рискът от кървене бил повишен при употребата на АВК, аспирин и АВК+аспирин спрямо неприлагането на лечение. Комбинацията АВК+аспирин била свързана с 64% повишение на риска от кървене спрямо АВК самостоятелно. Аспиринът бил свързан само с 7% по-нисък риск от кървене спрямо АВК. Неутрална или позитивна нетна клинична полза (исхемичен инсулт спрямо интракраниален кръвоизлив) била отчетена за АВК при пациенти с CHADS2 score ≥ 0, и CHA2DS2-VASc score ≥ 1
Настоящото проучване потвърждава ефективността на АВК и липсата на ефект на аспирин за превенцията на инсулт и тромбемболизъм. Резултатите сочат, че рискът от кървене е повишен при терапията с АВК и аспирин отделно, но нетната клинична полза е определено позитивна при АВК, особено при пациенти с повишен риск.