Орален teriflunomide - обещаващ при релапсираща множествена склероза 10 октомври 2011
Фаза III проучване с пациенти, страдащи от релапсираща множествена склероза (MS), сочи, че оралната болест-модифицираща терапия с експерименталния препарат teriflunomide намалява честотата на релапси, прогресирането на инвалидизацията и болестната активност на ЯМР.
Резултатите на проучването TEMSO са публикувани в
The New England Journal of Medicine.
Идеалният кандидат за новия препарат би бил пациент с релапсираща МС, с една атака през предходната година или две през предходните две години, обяснява главният автор - д-р Пол О'Конър от St. Michael's Hospital в Торонто, Канада.
По-леките случаи могат да бъдат лекувани, имайки предвид безопасността на препарата; не е необходимо пациентите да са такива с предишна неуспешна терапия. Медикаментът може да бъде елиминиран от организма чрез холесетирамин и затова първият има предимства пред останалите МС препарати, допълват авторите.
Teriflunomide е активният метаболит на leflunomide и води до обратимо инхибиране на дихидрооротат дехидрогеназата - ключов митохондриален ензим, участващ в de novo синтезата на пиримидини за ДНК репликацията. Резултатът е намаляване на Т- и В-клетъчната пролиферация и функция в отговор на автоантигени и запазването на пролиферацията и функциите на хематопоетичните стволови клетки и Т-клетките на паметта чрез т.нар salvage механизъм.