Децата, които пият сурово мляко, имат понижен риск от астма и алергии спрямо връстниците, които консумират купено от магазина пастьоризирано мляко.
Това сочат резултатите на голямо европейско проучване, което не може да докаже дали ефектите се дължат на суровото мляко. Все пак авторите предполагат, че топлината от процеса на пастьоризиране разрушава някои млечни протеини, спомагащи за развитието на имунната система на децата.
Авторите в никакъв случай не насърчават консумацията на сурово мляко, тъй като това е нож с две остриета. От една страна може би наистина предпазва от развитието на астма и алергии, но от друга може да се контаминира с опасни микроорганизми. Например през 2008 г., американският център за контрол и превенция на заболяванията (CDC) свърза непастьоризираното мляко с епидемия от E.coli в Кънектикът, довела до хоспитализирането на 4 човека с животозастрашаваща инфекция.
Въпреки че хранителна инфекция може да настъпи и след консумацията на други храни, суровото мляко е една от най-рисковите.
В настоящото проучване били включени деца в училищна възраст от селски региони на Германия, Австрия и Швейцария. Били взети серумни проби за IgE тестуване от 7606 деца и 800 млечни проби от консумираното мляко.
Сравнени с децата, консумиращи купено от магазина мляко, приемащите сурово мляко имали 41% редукция в риска от развитие на астма. Бил отчетен и почти наполовина намален риск от сенна алергичен ринит.
Протективният ефект бил свързан със суроватъчни протеини в млякото - албумини, говежди серумен албумин, алфа-лакталбумин и бета-лактоглобулин.
Пастьоризацията си остава ефективен метод за инактивиране на опасните микроорганизми, но от друга страна може би разрушава суроватъчните протеини. Ето за това е необходима разработката на нови технологични методи, които убиват бактериите, но запазват ползотворните компоненти на млякото, обобщават авторите.