Наличието на ксантелазми (жълтеникави липидни плаки върху горния или долния клепач) е свързано с повишен риск от инфаркт на миокарда, исхемична болест на сърцето и смърт, независимо от добре известните сърдечносъдови рискови фактори, включително плазмен холестерол и триглицериди.
Д-р Anne Tybjærg-Hansen и колеги (Copenhagen University Hospital) докладват своето откритие в
British Medical Journal.
Било установено, че пациентите с ксантелазми не винаги имат висок холестерол и въпреки това се наблюдава повишен риск. Пациентите с ксантелазми имат склонност за отлагания на холестерол в тъканите. Ксантелазмите може би са сходен процес на формирането на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове. Може да се каже, че клепачите са огледало на артериалните стерни, обобщават датчаните.
Препоръчителното лечение при тези пациенти е намаляване на холестерола. Въпреки че не всички пациенти с ксантелазми имат повишен холестерол, ниското количество в кръвта предполага по-малко отлагане. Ето защо статиновата терапия е индикирана при тези пациенти, дори и при невисоки нива на холестерола.
Ксантелазмите са лесни за установяване - само с поглед върху пациента. Установената връзка между тези отлагания и сърдечносъдовия риск би спомогнала за идентифициране на пациентите с висок риск от сърдечно заболяване.
Проучването включвало 12 745 лица на възраст между 20 и 93 години без исхемична съдова болест, част от Copenhagen City Heart Study. 4.4% имали ксантелазми. В рамките на проследителен период от средно 33 години било установено, че ксантелазмите повишават риска от:
- инфаркт - с 48%
- исхемична болест на сърцето - 39%
- тежка атеросклероза 69%
- смърт - 14%.