Бащинството е свързано с понижаване на нивата на тестостерон, докладват американски изследователи. По този начин мъжът е по-отдаден в отглеждането на детето.
Високите нива на хормона са свързани с повишаване на сексуалното желание, на рисковото поведение и нуждата от социално доминиране. Тези фактори са полезни при намирането на партньорка, но са недостатък при отглеждането на дете, което изисква сътрудничеството на двамата родители.
Според проучването, публикувано в
Proceedings of the National Academy of Sciences, бащите са биологично приспособени за отглеждане на деца.
Предишни изследвания също сочат, че бащите имат по-нисък тестостерон спрямо мъжете без деца. Тези изследвания обаче дават информация дали бащинството е причината за ниските нива на хормона или мъжете, или просто мъжете с нисък тестостерон по-често стават бащи.
В настоящото проучване били включени над 600 мъже от Филипините, които не били бащи в началото на проучването. Бил наблюдаван отчетлив спад на тестостероновите нива, след като тези мъже станали бащи. Спадът бил доста изразен но преходен.
Бащинството изисква множество емоционални, физиологични и психични промени. Настоящото проучване сочи, че биологията на мъжа може да се променя значително, именно за задоволяването на тези изисквания, обобщават авторите.