Отворено проучване с пациенти, страдащи от неподдаваща се на лечение фибромиалгия, сочи, че стимулацията на вагусния нерв е безопасна и ефективна терапия.
Целта на проучването била да се установи дали периодичната, но продължителна стимулация на десния нервус вагус е безопасна, поносима и ефективна добавка към стандартната терапия при пациенти, продължаващи да имат тежка болка въпреки приема на оптимално фармакологично лечение.
То включвало 14 жени, диагностицирани с фибромиалгия от поне 2 години и рефрактерни на конвенционалната фармакотерапия (нестероидни противовъзпалителни, трициклични антидепресанти и антоконвулсанти).
Чрез хирургична интервенция жените били имплантирани със стимулиращо вагусния нерв устройство. След двуседмичен възстановителен период устройствата били активирани. Интензитетът на стимулацията бил повишен до максималната стойност, която може да бъде толерирана.
Пациентите имали сходни нежелани реакции спрямо стимулацията като докладваните от пациенти с епилепсия и депресия: промени в гласа, болка в шията, гадене, задух. Освен това в настоящото проучване били докладвани и сухота в устата и умора. Били докладвани и 4 неочаквани/сериозни нежелани реакции при 4 пациенти.
Главният краен резултат включвал минималната клинично значима разлика (MCID+) за болка, общо благосъстояние, физикална функция. На 3-я месец MCID+ били 5 от 14-те участници, като двама вече не отговаряли на диагностичните критерии на фибромиалгия за болка и болезненост.
В края на 11-я месец, 7 пациенти били MCID+.
Очевидният въпрос е дали резултатите са следствие на плацебо ефект. Продължителното подобрение при някои пациенти и фактът, че голяма част от пациентите са постигнали главния краен резултат говорят срещу неспецифичен или плацебо феномен, обясняващ терапевтичния резултат.